Укр Рус
, Журналістка Факти ICTV
, редакторка стрічки

Перепис населення України у 2023 році: як організовуватимуть та скільки коштуватиме

Перепис населення України у 2023 році: як організовуватимуть та скільки коштуватиме

Олександр Гладун – заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України.

2001 року він обіймав посаду заступника директора Науково-дослідного інституту статистичних досліджень. Гладун брав активну участь в останньому переписі населення та аналізі відповідних даних.

Перепис населення України у 2023 році: як організовуватимуть та скільки коштуватиме Фото 1

Зараз дивляться

Він розповів Фактам ICTV про те, як і що робили тоді, які є плани на наступний перепис, скільки грошей на нього потрібно витратити та як навчатимуть переписувачів.

Практично в усіх країнах світу перепис населення проводить статистична служба. В Україні цим займається Державна служба статистики. Останній перепис був 2001 року.

– Загалом перепис населення – це велика та відповідальна робота, найскладніша в органах статистики. Можливо, навіть у масштабах країни. Можна навіть прирівняти до виборів чи референдумів. Чому? Тому що залучено майже все населення України.

За словами Гладуна, фактично організаційна робота триває близько року, проте на це може знадобитися й більше часу.

– Що стосується організаційної роботи – вона триває близько року. Беруть територію України, визначають населені пункти. Сама робота відбувається всередині території. Населені пункти розділяють на переписні відділи. Щоб це зробити, потрібно визначитися з чисельністю населення, яке проживає у кожному домі. Другий момент – це навантаження. Скільки осіб за певний проміжок часу має допитати один переписувач (раніше це був обліковець).

Перепис населення України у 2023 році: як організовуватимуть та скільки коштуватиме Фото 2

Гладун пригадав, як у 2001 році відбувався процес перепису населення. Тоді обліковці заповнювали дані зі слів українців у переписні листи та передавали їх на подальше зчитування.

– Тоді набирали людей, зокрема, через Центр зайнятості. Їм виплачували певну заробітну плату, яка визначалася постановою Кабінету міністрів. За певний проміжок часу вони мали обійти свою дільницю та всіх опитати.

Згідно з інструкціями, якщо двері зачинені, ти маєш тричі приходити до людей та збирати певну інформацію, яку він вносив у переписний лист. Переписувач позначками або стилізованим шрифтом заповнював поля у цьому бланку. Після цього бланк надходив на оптичне зчитування, тобто формувався його електронний образ, далі запускалася програма розпізнавання.

Він розповів про відмінності роботи переписувачів у містах та селах, а також, скільки людей залучили до процесу та як їх готували до роботи.

– У 2001 році у сільській місцевості навантаження було 250 осіб, а у міській – 350 людей на одного переписувача. Це пов’язано з тим, що у сільській місцевості більші відстані між будівлями. Всього задіяли трохи менше, ніж 250 тис. переписувачів. Ви уявляєте, скільки це людей? Їх треба було навчити, як працювати. Їх набирали за місяць чи два, можливо, три. Але їх потрібно підготувати до відповідної роботи.

Перепис населення України у 2023 році: як організовуватимуть та скільки коштуватиме Фото 3

За словами Гладуна, переписувачі не вимагали жодних підтверджувальних документів у жителів України. Всі переписні листи заповнювали зі слів українців.

– Загалом, якщо говорити про організацію та збір інформації, то жодних документів, які підтверджують дані, не вимагають під час перепису. Наприклад, паспорт, документи про освіту, не треба підтверджувати джерела засобів існування. Ти можеш назвати два, три чи скільки завгодно джерел, зокрема, стипендію, пенсію, заробітну плату. Про суми взагалі не йдеться. Це просто джерело – звідки та яким коштом ти живеш.

Гладун припустив, скільки може коштувати перепис населення України, запланований на 2023 рік. Ці заходи обійдуться державі щонайменше у 6 млрд грн.

– Це недешева історія. Можу сказати, що цей перепис, який планується на 2023 рік, обійдеться орієнтовно у 6 млрд грн. Це залежить від того, якими будуть обладнання, технологічна схема та рівень заробітної плати через півтора-два роки.

За його словами, наразі планують розширити можливості для перепису українського населення. Найімовірніше українці зможуть самостійно заповнити необхідні дані онлайн.

– Зараз планується надання нових інформаційних технологій. Наприклад, людина сама зможе заповнити через інтернет відповідні дані. Замість паперових аркушів потрібно буде закупити планшети. Декілька місяців тому президент був у США, з ним був Федоров (міністр цифрової трансформації. – Ред.).

Нібито вони хочуть орендувати техніку фірми Apple, яка здавала свої планшети в оренду Бюро перепису населення США. Я не знаю, наскільки це програмне забезпечення можна використати у нас, але проробляють такі варіанти. Від цього залежатиме остаточна сума, – наголосив Олександр Гладун.

Читайте також
На перепис населення України у 2023 році виділили понад 80 млн грн
українці

Гроші, Населення, Перепис населення, Українці
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка