Укр Рус

Чи виконає Кремль рішення трибуналу у Гамбурзі

Трибунал у Гамбурзі: чи виконає Росія його рішення

Доленосне для України рішення – негайно звільнити українські кораблі Бердянськ, Нікополь і Яни Капу і передати їх Україні, а також негайно звільнити 24 українських військовослужбовців і дозволити їм повернутися до України. Вердикт трибуналу ООН з морського права пролунав рівно через півроку після нападу росіян на українські кораблі у Керченській протоці.

Позов до Росії подала Україна. Дипломати добре розуміють, що це справа на кілька років вперед. Але тимчасові заходи, оголошені трибуналом – це хоч і не остаточна, утім перемога. Проти рішення голосував лише один суддя. Він – росіянин.

До 25 червня Росія має відзвітувати про виконання наказу. МЗС України вже передало до Москви ноту з вимогою вказати час і місце передачі захоплених моряків і кораблів. Відповіді поки немає. Росія вже не перший рік демонструє, що їй начхати на міжнародні правила.

Аргумент Росії: справа не підпадає під юрисдикцію міжнародного трибуналу. Адже він не може розглядати питання, пов’язані із військовими діями. Так вони написали у своїх поясненнях. Але в цьому випадку росіяни потрапили до пастки своєї ж брехні. Адже досі вони категорично заперечували збройний конфлікт. Мовляв, було просте порушення кордону. Українських моряків військовополоненими не визнавали.

Зараз дивляться

Судді постановили: українці не виконували військових дій, а просто йшли з одного порту до іншого. А тому під юрисдикцію трибуналу підпадають. Російська тактика не спрацювала. Але зараз весь світ гадає: яку ж стратегію Москва обере далі?

В історії не було жодного випадку невиконання рішень трибуналу.

Росія з трибуналом справу вже мала. У 2013-му ФСБ захопила судно Arctic Sunrise з екіпажом екологів Green Peace за спробу висадитися на нафтовидобувній платформі в Баренцевому морі. Тоді розвиток подій був схожий з нинішнім. Москва спочатку також не визнавала рішення трибуналу з вимогою відпустити активістів. Але потім ситуація змінилася – Росія відпустила судно і навіть виплатила певну компенсацію, але зробила це так, щоб це не виглядало як рішення трибуналу.

Читайте: Кремль не звільнить моряків на вимогу трибуналу ООН – Пєсков

Яким же буде нинішній сценарій Москви? Версія перша – вона все-таки виконає рішення трибуналу. Але пізніше вказаного терміну – 25 червня і зовсім під іншим соусом. Версія друга – Москва відмовиться відпускати українських моряків. Але Захід може дотиснути. Правда, це варіант – не швидкий. І варіант третій московського сценарію – ні на які поступки Кремль не піде. І тоді на Росію чекають нові санкції. Їх уже наперед називають гамбурзькими.

Росії вже доводилося потрапляти в лещата міжнародної юстиції.

На початку 2000-х за борги уряду перед приватною швейцарською компанією Росія ледь не втратила навіть бойові літаки. Їх заарештували просто на авіасалоні в Ле Бурже.

Затримували на користь швейцарської фірми Нога і навчальний парусник, і навіть колекцію музейних картин. Однак у випадку з українськими кораблями на такі рішучі кроки розраховувати не варто.

А от що може спрацювати, так це відмова багатьох країн надавати дозвіл заходити до своїх портів. З цим Москва також уже стикалася. Під час недавнього дефіле російського авіаносця Адмірал Кузнєцов з Росії до Сирії. Жодна з європейських держав не дала добро на його обслуговування – оскільки всі розуміли, що під звичайним походом насправді крилася участь у війні в Сирії. Корабель довелося з ганьбою заправляти посеред моря.

Чи виконає Кремль рішення трибуналу у Гамбурзі

Захід вже втомився від свідомого ігнорування Кремлем міжнародних правил. І це може зіграти на користь Києву. Морське право – найбільш стабільне з усіх сфер юстиції, бо більшість правил працюють не роками, а вже століттями. А тому існує багато важелів тиску на морі – заборони на користування протоками, на транспортування нафти і газу через підводні трубопроводи тощо.

До того ж, нинішній позов України проти Росії в міжнародних судах – далеко не єдиний. І невиконання вже ухвалених рішень суттєво послабить позицію Кремля в наступних процесах. Уже через тиждень в Гаазі міжнародний трибунал почне слухання за позовом України щодо порушення її прав як прибережної держави.

До слова, Факти ICTV розповідали про те, що НАТО закликає Росію виконати вимоги Міжнародного трибуналу.

полонені моряки, РФ
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка