PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Росія готується до атаки, а Україна заручилась підтримкою: що відомо про ситуацію в Азовському морі

Росія продовжує нарощувати присутність в Азовському морі, Україна готується відбивати атаку, а міжнародна спільнота готова в цьому допомогти. Факти ICTV поспілкувались з адміралом ВМС ЗСУ Ігорем Воронченком, який розповів про ситуацію в Азовському морі.

Керченська протока

Російські спецслужби затримали українські військові кораблі, які прямували з порту Одеси до Маріуполя 25 листопада.

Вони застосували зброю, відбуксували три українські кораблі до військової бази в Керчі, а екіпажі суден звинуватили в “незаконному перетині кордону РФ”, відправивши їх до СІЗО.

Росія нарощує потенціал

Активно блокувати українські кораблі на вході в Керченську протоку Росія почала у квітні 2018 року. Вона затримувала торгові судна для перевірок, чим створювали економічну блокаду, призводячи до мільйонних збитків і втрати партнерів.

Ще перед збройною агресією, ВМФ РФ почав стягувати свої сили до Азовської акваторії. В жовтні цього року прикордонні служби повідомляли про 120 російських кораблів і катерів, які патрулювали води Азова.

Ігор Воронченко зазначив, що у Росії зараз достатньо сил, щоб здійснити повторну агресію:

– Процес іде. Вони постійно їх (сили, – Ред.) нарощують, акумулюють, перегруповують.

Чорноморський флот Росії активно проводить тренування як в Азовському морі, так і в Чорному:

– В Чорному і Азовському морях дуже багато районів, які вони перекривають і проводять заходи бойової підготовки. Два дні тому виходили підводні човни в море з відпрацюванням заходів підготовки. У них постійно є чергування в районі газових вишок і Каркінітської затоки.

За словами адмірала, Росія не стільки готується до атаки, скільки демонструє свою готовність. Тобто, панікувати зарано.

Ми готові відбити атаку

Агресія Росії в Керченській протоці змусила Україну привести ЗСУ в повну бойову готовність.

– Підтримання в належному стані бойової готовності Росії спонукає до того, щоб ми готувались. Зараз ми готові до відбиття атаки, – стверджує Воронченко.

Однак, ВМС – це не сильна сторона України. Після анексії Криму, український флот втратив близько 80% потенціалу – більшість суден залишились на півострові, а частина військовослужбовців присягнули РФ.

– Щодо заходів проведення дій корабельних угрупувань, ми обмежені в деяких завданнях. Флот за чотири роки чи за два дні в повному обсязі ми не побудуємо.

Проте Україна продовжує відпрацювання, в тому числі на суходолі. 28 листопада прикордонники вже провели заходи протидесантної оборони на узбережжі.

За словами адмірала, ВМС мають чітку стратегію розбудови військово-морського флоту:

– У нас прийнята стратегія і я про неї вже доповідав. Вона розбита на три етапи. Перший етап – це створення москітного флоту, який діяв би в прибережній зоні.

Міжнародні партнери допоможуть

Президент України вже декілька разів закликав НАТО розмістити кораблі в Азовському морі. Адмірал ВМС нагадав, що Україна вже давно тісно співпрацює з іншими країнами і з НАТО у тому числі у сфері воєнно-морської підготовки.

Так, з 1997 року Україна спільно з Міноборони США щорічно проводить у Чорному морі навчання Сі-Бріз.

Україна надає інфраструктуру Чорного моря, а США фінансує захід. Під час навчань відпрацьовуються маневри в морі і на суходолі, проводяться тренування спецоперацій, у тому числі в кризових регіонах. Цьогоріч на Сі-Бріз приїхало 19 країн.

НАТО підтримує Україну протягом чотирьох років російської агресії:

– Напрямків було багато – це і оперативне реагування штабів, і курси для морських піхотинців і штабної ланки, а також сумісність корабельних угруповань при виконанні спільних завдань у морі. Все це ми проводили.

Воронченко наголосив, що міжнародні партнери готові надати свої кораблі для підтримки України:

– Заходи підтримки нашими партнерами теж обговорювались. Я був на цих перемовинах. Є підтримка щодо присутності кораблів в Чорному морі і проведення спільних навчань. Є плани щодо наращування і поглиблення співпраці.

Договір про співпрацю потрібен?

З 2004 року між Україною та Росією укладено Договір про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Відтак некомерційні кораблі під прапорами однієї з країн можуть вільно пересуватись акваторією.

Росія неодноразово порушила договір – блокуючи протоку, перевіряючи кораблі, а згодом і здійснивши збройний напад на наші катери.

Однак уряд України не поспішає його розривати. Головний аргумент – підстава звернутись у міжнародний суд щодо порушення Росією договору.

Воронченко має неоднозначні судження стосовно договору. З одного боку, його треба залишити:

– На даний момент договір потрібно залишити. До визначення правової оцінки міжнародних фахівців з морського права.

З іншого – його денонсація надасть Україні низку переваг:

– Які плюси? У нас буде 12-мильна зона і чіткий кордон. Де-факто, Росія буде користуватись протокою, а де-юре буде визнано, що протока наша.

– В 2013 році я востаннє був на спільній зустрічі прикордонної служби. З 2003 до 2014 року Росія відтягувала делімітацію кордонів. І це неспроста. Їй було на той час вигідно – не було чітких кордонів в Азовському морі, – додав адмірал військово-морських сил.

Моряки повернуться – надія є

Ігор Воронченко впевнений, що нам вдасться найближчим часом повернути українських моряків додому:

– Багато підстав, аби вважати, що надія є.

– Я знаю їх особисто. Це одна сім’я, один екіпаж. Я не раз виходив в море з командирами кораблів. Для мене це дуже боляче. Кожен день їх перебування там дуже впливає на мене. Це мої підлеглі і я за них хвилююсь, – поділився переживаннями адмірал.

Коли стало відомо про захоплення моряків спецслужбами РФ, Воронченко через адвокатів передав їм лист. Він висловив свою підтримку і ще раз наголосив, що моряки діяли у рамках закону.

Читайте: Путін в Криму не вдома: чому моряків перевезли до Москви і коли до них пустять адвокатів

Росія навмисно вдається до додаткових провокацій, демонструючи свій морський потенціал в Азові. Однак після подій у Керченській протоці Україна готова відбити чергову агресію, якщо РФ вдасться до такої. Допоки Росія порушує Договір про співробітництво, блокуючи кораблі, порушує Женевську конвенцію, утримуючи моряків у полоні, міжнародна спільнота готує черговий список санкцій проти агресора.

Фото: gettyimagesАнтон Наумлюк

Лілія Ященко

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка