Спартак Суббота: Недотримання цивільних прав і свобод є причиною нетерпимості українців

Таку думку висловив практикуючий психолог, член Європейської конфедерації психоаналітичної психотерапії (ЄКПТ) Спартак Суббота, коментуючи результати дослідження компанії Seetarget Толерантність чи нетерпимість. Соціологічний погляд.
Як зазначається в результатах опитування, 55,2% українців насторожено ставляться до людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацію, і тільки 8,8% ставляться до представників ЛГБТ доброзичливо. Більш ніж три чверті громадян проти легалізації зброї (76%), при цьому її підтримують лише 20,4%. Легалізація легких наркотиків не знайшла підтримки у 85,8% опитаних, і тільки 9,1% стали прихильниками цієї ідеї.
– Якщо ми постійно бачимо порушення, недотримання прав, відсутність норм або хоча б якогось контролю в сфері захисту прав громадян – це формує у суспільства певну стигматизацію в сприйнятті окремих соціальних груп.
Поки в українському суспільстві сильна ця стигматизація, у громадян буде превалювати критичне ставлення до таких питань, як легалізація одностатевих шлюбів, легких наркотиків або зброї.
Зі свого боку ми розвиваємо стратегію дестигматизації в Україні, тому що вона не дає можливості жити повноцінним життя і максимально повно інтегруватися в суспільство, – підкреслив психолог.
За словами Спартака Субботи, на нетерпимість українців до ЛГБТ-спільнот впливає особисте коло спілкування, культурні особливості і небажання вийти із зони комфорту.
– Людина, вихована в певних культурних особливостях, стикається з тим, що її переконання регулярно підтверджуються колом спілкування. Для того, щоб отримати корекційний досвід, йому потрібно вийти із зони комфорту, змінити поле діяльності. Тобто міняти ставлення до гендеру не вигідно, тому що ти втрачаєш взаємодію з існуючим колом контактів, – зазначив психолог.
Соціологічне дослідження Толерантність чи нетерпимість. Соціологічний погляд було проведено з 1 по 6 грудня компанією Seetarget методом особистих інтерв’ю (face-to-face). Територія дослідження – вся Україна, крім республіки Крим, а також Луганської та Донецької областей. Вибірка – 1207 респондентів. Похибка – не більше 1,7-2,9%.
Результати дослідження були оприлюднені 17 грудня в прес-центрі Інтерфакс-Україна, де їх представили директор соціологічної компанії Seetarget Олексій Боровський, експерт з соціальних і політичних питань Джейсон Джей Смарт (США), психоаналітик, кандидат психологічних наук Спартак Суббота і експертка з питань гендеру Олена Харченко.
Компанія Seetarget – член Соціологічної асоціації України, її команда об’єднує фахівців з комунікації, соціологів, маркетологів, психологів і політологів. Основні інструменти компанії: проведення соціологічних досліджень, екзитполів, інтернет-опитувань, глибинний аналіз даних (дата-майнінг), робота з фокус-групами, спліт-тестування, колл-центр, мікротаргетінг.