
Надзвичайний стан – це особливий правовий режим, який тимчасово запроваджують на території всієї України або окремих регіонах під час виникнення надзвичайних ситуацій загальнодержавного рівня, які можуть створювати загрозу життю та здоров’ю українців. Крім того, НС запроваджують, коли окупанти мають намір захопити державну владу або змінити конституційний лад України за допомогою насильства.
Згідно з документом, правоохоронним або органам держвлади надають повноваження, які необхідні для забезпечення безпеки на території країни.
НС запроваджують для усунення загрози та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, відновлення конституційних прав та свободи українців, створення умови для функціонування всіх органів влади.
Надзвичайний стан регулюється Конституцією України, тому його введення має бути погоджено Радою національної безпеки та оборони, потім передано до президента, а після підписання президентом — до Верховної Ради.
Існує чотири режими функціонування держави:
- режим повсякденного функціонування;
- підвищеної готовності;
- надзвичайної ситуації;
- надзвичайного стану.
Запровадження у країні надзвичайного стану тимчасово обмежує права людей, режим надзвичайної ситуації — ні. Він здебільшого націлений на мобілізацію усіх органів державної влади.
На території України, де запроваджено надзвичайний стан, органи управління можуть отримати додаткові повноваження для здійснення заходів, які зможуть покращити ситуацію та подолати небезпеку, під яку можуть потрапити українці та іноземці.
Крім того, у разі запровадження надзвичайного стану додатково можуть:
- запровадити комендантську годину (громадяни не зможуть перебувати на вулиці без спеціальних документів у певні години);
- перевіряти документи, оглядати речі, транспортні засоби, багаж, вантажі, службові приміщення та оселі громадян;
- заборонити призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання, не повідомивши про це відповідні органи.
У кожному конкретному випадку можуть додатково затверджувати обмеження, щоб запобігти заворушенням та здійснити охорону громадян. Серед них:
- встановлення особливого режиму в’їзду та виїзду;
- обмеження на пересування людей у регіонах, де запроваджують надзвичайний стан;
- обмеження руху транспортних засобів та їхній огляд;
- посилення охорони, яка зможе забезпечити життєдіяльність українців та інших громадян;
- заборона проведення масових заходів, крім ухвалених судом;
- заборона страйків;
- примусове відчуження майна у громадян.