Україна запропонувала підписати міжнародний договір про гарантії безпеки: ключові пункти

У вівторок, 29 березня, українська делегація на переговорах з російською стороною в Стамбулі (Туреччина) представила свої офіційні пропозиції щодо нової системи гарантій безпеки для України.
Про це розповів на брифінгу за підсумками переговорів голова української делегації, народний депутат Давид Арахамія.
Він зазначив, що від початку повномасштабної війни в Україні стало зрозуміло, що система безпеки в Європі дала тріщину і зараз не працює. А тому українська делегація вийшла з пропозицією щодо підписання міжнародного договору про гарантії безпеки для нашої держави.
Арахамія уточнив, що представники української делегації сьогодні не підписували жодних документів. Йдеться лише про озвучення пропозицій.
– Ми сьогодні вийшли з офіційною пропозицією, ми працювали над самим форматом. Доводжу до відома, що ми нічого не підписуємо взагалі, ми просто доносимо наші пропозиції як перемовників до російської сторони про нову систему гарантій безпеки для України. Ми наполягаємо, щоб це був міжнародний договір, який будуть підписувати всі гаранти безпеки, який будуть ратифікувати, щоб не повторювати помилку, яка була в Будапештському меморандумі, – наголосив Арахамія.
За його словами, країни-гаранти фактично діятимуть за аналогом 5-ї статті Північноатлантичного договору про колективну безпеку країн-членів НАТО.
Ключові положення договору про гарантії безпеки для України, які пропонує Київ, полягають у наступному:
1. Якщо Україна стане об’єктом будь-якої агресії чи військового нападу, військової операції, протягом трьох днів повинні відбутися негайні консультації країн-гарантів. Ці країни матимуть юридичне зобов’язання надати Україні військову допомогу, надіслати війська, озброєння чи закрити небо, якщо дипломатичні консультації не дадуть результату.
2. Серед країн-гарантів розглядаються постійні члени Ради Безпеки ООН: США, Велика Британія, Франція, Китай, а також РФ. Крім того, Україна хоче бачити серед гарантів Туреччину, Канаду, Німеччину, Італію, Польщу та Ізраїль.
3. Міжнародні гарантії безпеки поки що не працюватимуть на території ОРДЛО (на тимчасово окупованих територіях Донбасу) та в окупованому Криму.
4. Всі країни-гаранти не повинні заперечувати проти вступу України до Євросоюзу, а навпаки, підтримувати.
5. Україна зобов’язується не розміщувати військові бази, військові контингенти інших держав на своїй території, вступати у військово-політичні союзи (тобто фактично відмовляється від членства в НАТО). Проведення військових навчань на території нашої держави відбуватиметься за згоди країн-гарантів.
6. Питання Криму буде окремим пунктом договору. Пропонується зараз зафіксувати позиції України та РФ, а протягом 15 років окремо проводити двосторонні переговори щодо статусу півострова Крим та Севастополя. Окремим пунктом українська делегація пропонує зафіксувати, що Україна та РФ протягом цього часу переговорів не використовуватимуть військові сили для вирішення питання Криму.
7. Питання території ОРДЛО (окупованих територій Донбасу) винесені в окремий пункт, який буде проговорюватися в рамках переговорів між президентами України та РФ.
– Ми пропонуємо зробити вільне приєднання до договору гарантій. Тобто якщо інші країни захочуть приєднатися, ми надамо їм таке юридичне право… Це та система, на основі якої ми хочемо побудувати нове майбутнє України з точки зору безпеки, – зазначив Арахамія.
За його словами, деякі країни-гаранти дали вже попередню згоду на приєднання до цього договору.
Договір про гарантії безпеки для України пропонується імплементувати за такою процедурою: проведення референдуму, на якому українці висловлять свою позицію; далі – ратифікація парламентами країн-гарантів та парламентом України.
Арахамія уточнив, що проведення референдуму буде можливим лише після відведення військ РФ з території України, встановлення миру та повернення українських громадян, які виїхали за кордон через повномасштабну війну. В умовах воєнного стану проведення референдуму є неможливим.
– Якщо всі сторони приймуть таку позицію, це означатиме припинення війни, повне відведення військ. Люди, які за кордоном, мають повернутися. І потім запускати всі ці механізми, – пояснив Арахамія.
Як відомо, черговий раунд переговорів між Україною і РФ проходив у стамбульському палаці Долмабахче і був закритим для преси.
Як зазначив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, ключовими питаннями на порядку денному у переговорах є договір про міжнародні гарантії безпеки для України та припинення вогню.