PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Жовті жилети: чому французькі протести не схожі на українські

Протести у Франції не вщухають. Факти ICTV розповідають про причини протестів, “вклад” Росії та про те, чому їх не можна порівнювати з Майданом.

Жовті жилети

Жовті жилети вийшли на масові протести 17 листопада. Їх обурило те, що ціни на дизельне пальне зросли майже на 25% за рік.

Однак досить скоро гасла перетворились на загальноекономічні – за підвищення мінімальних зарплат, повернення “податку на багатство “, соціальні виплати безробітнім та ін. Згодом приєднались ультраліві та ультраправі сили, з якими пов’язують заворушення.

Влада пішла на поступки, заявивши про піврічний мораторій на підвищення цін,  однак “жилети” продовжили протестувати. Вони перекривають траси, блокують заправки, підпалюють автівки, руйнують пам’ятки архітектури і громлять магазини.

Акція протесту переросла в справжню революцію. Французькі видання називаю це найбільш масштабним рухом з часів студентських хвилювань 1968 року.

Під час сутичок вже загинуло чотири людини, постраждало понад 800 осіб, а загальна кількість протестувальників по всій країні за різними джерелами коливається від 150 тис. до 300 тис. осіб.

Олег Пономар

Політичний аналітик Олег Пономар розповів Фактам ICTV про причини французьких протестів, пояснив, як замішана Росія і чому французькі “жовті жилети” не схожі на український Майдан.

Чим Макрон розлютив французів?

На вулиці міст протестувальники вийшли 17 листопада. Основна вимога була зупинити підвищення цін на пальне. За останній рік ціна зросла на 24% і тепер становить 1,5 євро за літр. А податки складають близько 60% від цієї ціни.

Нещодавно уряд попередив про чергове підвищення, яке очікується на початку 2019 року. Ціна на дизельна паливо мала підвищитись на 10%, а на бензин – на 5%.

На вулиці вийшло близько 300 тис. людей. Всі вони вдягли жовті жилети. Згідно з правилами дорожнього руху Франції такий жилет має бути в машині у кожного водія.

Жовті жилети

Рішення Макрона підвищити акциз на паливо було спричинено бажанням захистити екологію. На міжнародній арені він виступає активним борцем з кліматичним потеплінням. Однак французи його ентузіазму не розділяють.

Еліти говорять про кінець світу, поки ми говоримо про кінець місяця“, – пістріє заголовок місцевого ЗМІ Le Monde, цитуючи протестувальників.

Сьогодні його рейтинг становить 23% і це найнижчий рейтинг за час його президенства.

– Він провів технологічну передвиборчу кампанію, тому його рейтинг трохи штучний. А коли рейтинг штучний, трошки роздутий медіа, тоді так само стрімко лопається, як і надувається, – пояснює політичний аналітик Олег Пономар.

Французи – волелюбна нація

Французи – нація дуже волелюбна. Вони кожні суботу і неділю мають якісь демонстрації, – розповідає Пономар, який , до слова, прожив у країні півтора року.

протести у Франції

Одна з причин масовий протестів, окрім політики Макрона, в менталітеті народу:

– Франція традиційно заражена соціалізмом і лівими ідеями. Вони постійно виступають проти свого уряду, проти всіх ініціатив, які вважають наступом на свої права.

У критиці влади Франція схожа на Україну, зазначає експерт. Політику Макрона не можна назвати невдалою, навпаки під час виборчої кампанії він був “представником народу”, що виступав за Францію. Президент, що керує країною лише 18 місяців, потрапив “під гарячу руку”.

– Яка б влада не була, народ завжди дуже критичний до неї. Так сталось і з Макроном. Реальних причин для того, щоб різко спадав його рейтинг я не бачу. Це просто тому що французи традиційно не люблять свою владу і будуть критикувати її, – вважає Пономар.

Росія підігріває протести

Французькі протести не обійшлись без рук Росії, впевнений експерт, згадуючи, що Росія вже втручалась у вибори у США, референдум щодо України у Нідерландах, сепаратистський рух в Каталонії, Brexit у Великій Британії:

– Москва фінансує і підігріває – через соціальні мережі, пропаганду, своїх агентів – всі ультраліві і ультраправі рухи на Заході. Вона має пряму зацікавленість в тому, щоб на Заході було більше хаосу і менше закону, порядку і демократії. Чим більше хаосу, тим Захід слабший. А чим слабший Захід, тим менше єдності між країнами і менше інструментів впливу на Росію.

Жовті жилети – не Майдан

Першого грудня сталась чергова третя хвиля масових заворушень у Парижі. “Жовті жилети” вкотре вийшли на Єлисейські поля. Вони мали радикальні настрої, а тому сміливо вступали в заворушення з поліцією, трощили магазини і навіть завдали шкоди Тріумфальній арці. Збитки оцінюють в один мільйон євро.

  • Триумфальна арка
  • Триумфальна арка
  • Триумфальна арка
  • Триумфальна арка
Жовті жилети: чому французькі протести не схожі на українські / 4 фотографии

Так само, у 2013 році першого грудня українці вийшли на масовий майдан, після того, як поліція за наказом уряду Януковича, жорстоко розігнала студентів. Чи мають ці історії щось спільне? Окрім критики уряду – ні.

– “Жовті жилети” – це штучні заворушення. Вони не мають такої ідеологічної бази, яку мав український Майдан. Він мав світоутворюючу структуру, ідеї і ідеали. Він був за європейський вибір і незалежність України, для того, щоб вийти із-під впливу Росії і розпочати рух на Захід. Український майдан мав коріння і стержень. Французький майдан має тільки економічні гасла. Плюс він штучно підігрівається з Росії різними ультра-радикальними елементами. Він не має широкої народної бази, – пояснює Олег Пономар.

Чому в Україні такого не буде?

Протестувати французи почали через підвищення тарифів. В Україні вже неодноразово підвищують ціни на газ, востаннє на 23,5%. Українців теж не влаштовує економічна політика  уряду, а Росія так само зацікавлена в дестабілізації ситуації в країни. То чи чекати “жовтих жилетів” по-українськи?

– Вже були спроби тарифних майданів в Україні. Росія підігрівала їх і вкладала туди гроші – платили по 200-400 грн. Але вони не мали широкої народної ідеологічної підтримки, через те вони не ставали такими масовими як Майдан 2014 року, – розповідає експерт.

Втім Олег Пономар не передбачає подібного сценарію в Україні. Як мінімум тому що на сході країни йде війна і незабаром будуть вибори, де українці зможуть обрати лідера, що буде їх влаштовувати:

– Наш народ поки що проявляє мудрість. Він може розставляти пріоритети. Поки йде війна з Росією, народ готовий більш-менш підтримувати владу. Хоча, звичайно, її і критикують. Народ не готовий під час війни до радикальних дій по зміні влади. Тим більше, в березні виборі і відпадає нагальна потреба в масовому майдані.

“Жовті жилети” – це синергія менталітету французів, їх традиційної звички критикувати уряд і російської пропаганди. Втім, хоч це і наймасштабнійший протестний рух Франції проти політики уряду, спільних рис з Революцією Гідності він не має.

Протестуючі у Франції не збираються розходитися. Вони вже оголосили про чергову хвилю мітингів, яка призначена на ці вихідні. І поки влада стягує до столиці правоохоронні органи, щоб забезпечити порядок, світ затамував подих стежить за тим, як же в підсумку закінчиться конфлікт уряду і народу.

Фото: gettyimages, Олег ПономарPhilippe Belaval (Twitter)

Лілія Ященко

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка