Росіє, вчи нові слова: що таке репарації, контрибуція і чи зможе Путін уникнути відповідальності

Під час виступу 3 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія має вивчити слова репарації та контрибуція.
Простими словами, контрибуція (частково) та репарації – це відшкодування збитків, завданих війною.
Напередодні вторгнення в Україну Путін неодноразово користувався словами “денацифікація” і “демілітаризація” – це терміни часів завершення Другої світової війни.
Однак Путіну, який так марить історією того періоду, наш президент нагадав про інші, набагато важливіші терміни того ж часу. Що таке репарації та контрибуції – далі у матеріалі.
Що таке репарації
Репарації – повне або обумовлено часткове відшкодування матеріальних збитків, завданих війною, переважно у грошовій формі. Репарації отримує держава-переможець від держави, що зазнала поразки у війні.
У ХХ столітті репарації стали невід’ємною частиною Версальської системи міжнародного права, що склалася внаслідок Першої світової війни.
Тоді під тиском держав-переможців переможені Німеччина, Угорщина, Австрія та Болгарія не один рік розплачувалися за чотири роки кровопролитної війни.
На інший рівень вимагання і стягування репарацій світові держави вийшли після завершення Другої світової війни.
Переможена Німеччина повинна була виплатити союзникам $23 млрд. Відшкодування Західної Німеччини (під управлінням США, Британії та Франції) припинилися у 1950 році.
Репарації Радянському Союзу припинили лише в 1953 році, після смерті Сталіна: окрім фінансових репарацій, систематично вивозилося промислове обладнання, предмети мистецтва та розкоші.
Що таке контрибуція
Контрибуція – не так відшкодування, як примусове стягнення грошей та/або майна чи навіть територій на користь держави-переможця у війні.
Історики запевняють, що на території Росії добре відомо, що таке контрибуції. Так, після повалення царської влади більшовики закликали “пролетаріат” брати контрибуції з “буржуазії”.
Тобто, примусове відібрання маєтків та розкрадання чужого майна у часи Громадянської війни 1917-1922 років у Росії називали саме контрибуцією.
У ХХІ столітті контрибуція заборонена міжнародним правом, від неї відмовилися ще після завершення Другої світової війни.