Укр Рус
, редакторка стрічки
, редакторка стрічки

Довідка про участь у бойових діях: як отримати та для чого потрібна

Довідка про участь в бойових діях 2025 – як отримати
Фото: Міноборони

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту України у складі військових підрозділів, з’єднань або об’єднань всіх видів військ ЗСУ.

Підставою для отримання статусу УБД є бойовий наказ командира про направлення в зону бойових дій та виконання бойового завдання. Щоб отримати статус учасника бойових дій, необхідно надати докази участі у бойових діях та поінформувати командира або іншого керівника військової частини про бажання отримати статус. Своєю чергою керівники військових частин мають надати відповідну довідку.

Що таке довідка про участь у бойових діях та чи потрібна вона у 2025 році — читайте на Фактах ICTV.

Зараз дивляться

Довідка про участь у бойових діях 2025 — зміни

У 2025 році наказом Міноборони України № 28 від 17 січня Про порядок подання відомостей до Єдиного державного реєстру ветеранів війни удосконалено процедуру надання відомостей про участь військовослужбовців у бойових діях.

Військовослужбовці, які виконують бойові завдання, не залучатимуться до процесу отримання статусу УБД — це відбувається автоматично.

Міністерство у справах ветеранів України автоматизувало надання статусу учасника бойових дій (УБД). Внесення відомостей про участь військовослужбовця у бойових діях відбувається засобами Єдиного державного реєстру ветеранів війни (ЄДРВВ).

Для цього у військових частинах, установах та організаціях, які виконують бойові завдання в районах ведення воєнних дій, призначаються спеціальні уповноважені особи. Вони зобов’язані вносити до ЄДРВВ дані про військових, що безпосередньо беруть участь у відсічі збройної агресії РФ, протягом п’яти днів з дня початку бойового розпорядження або надати їх відповідному органу.

Варто зазначити, що уповноважені особи призначаються лише у військових частинах, установах та організаціях, які виконують завдання в районах ведення бойових дій.

Уповноважені особи визначені наказом Міноборони від 20 грудня 2024 року № 851 Про визначення уповноважених осіб для внесення відомостей до електронного кабінету — складової Єдиного державного реєстру ветеранів війни.

Зверніть увагу! Для внесення відомостей до ЄДРВВ щодо військовослужбовців ЗСУ, які проходять військову службу у структурних підрозділах апарату Міноборони, органах військового управління, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, установах, безпосередньо підпорядкованих Міноборони, передбачено окремий порядок. Це стосується тих військових, що були відряджені до військових частин у районах ведення бойових дій для виконання спеціальних завдань.

Якщо надана інформація відповідає встановленим вимогам, статус УБД надається автоматично через систему Реєстру. У разі невідповідності даних, подальший розгляд проводять комісії з питань надання статусу УБД.

Для підтвердження статусу військовослужбовець може отримати витяг з Реєстру з унікальним електронним ідентифікатором, що дасть змогу згодом отримати посвідчення УБД.

Після надання статусу УБД захисник (захисниця) має змогу згенерувати е-Посвідчення ветерана у застосунку Дія. Використовувати е-Посвідчення ветерана у Дії можна для отримання пільг та компенсацій, передбачених чинним законодавством, зокрема:

  • для безплатного проїзду у громадському транспорті;
  • у закладах охорони здоров’я, в освітній сфері;
  • під час звернення до ЦНАП за отриманням адміністративних послуг;
  • під час працевлаштування та оформлення підприємницької діяльності;
  • під час оформлення пільг, допомог та виплат тощо.

Довідка про участь у бойових діях для отримання статусу УБД

Окрім автоматичної процедури доступні й інші варіанти отримання статусу УБД. Основним документом для його отримання є довідка про безпосередню участь у заходах з оборони України та захисту населення від російської агресії. Її формує командир військової частини, начальник органу або військового підрозділу.

Командир частини має протягом 30 днів після виконання бойових завдань подати необхідні документи до спеціальної комісії. Військовослужбовець має надати фото та копії документів через свого командира або штаб. Щоб отримати статус УБД, необхідно зібрати такі документи:

  • витяги з наказів про залучення до участі у війні;
  • витяги з наказів про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління війною та про прибуття/вибуття до/з районів бойових дій;
  • документи про відрядження до районів бойових дій або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять докази безпосередньої участі у виконанні бойових завдань;
  • витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення з противником, проведення розвідувальних заходів;
  • витяги з наказів про залучення до заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації;
  • витяги з наказів про підпорядкування керівнику оперативного штабу;
  • матеріали спеціальних службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Також можна надати інші документи, які містять докази та підтверджують виконання особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Своєю чергою командири військових частин або інші керівники підприємств, установ та організацій упродовж місяця після завершення військового виконання служби зобов’язані подати на розгляд комісії довідку за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені Постановою КМУ №413, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Якщо документи відповідають вимогам, посвідчення УБД видається в частині під підпис.

Довідка видається кожному військовослужбовцю індивідуально на підставі рапорту з проханням видати таку довідку.

Якщо командир не подав документи, військовий може самостійно звернутися до відповідної комісії.

Ухвалює рішення про надання статусу УБД щодо військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії та інших військових формувань комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утворена в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній гвардії, Національній поліції, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС.

Щодо добровольців рішення про надання статусу УБД ухвалює міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утворена в Мінветеранів.

Приклад довідки про участь у бойових діях можна переглянути тут.

Читайте також
Отримання статусу УБД для добровольців: список документів та покрокова інструкція
УБД

Війна в Україні, військовослужбовці, українські військові
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка