PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Перший політ в космос, прийняття Конституції та розквіт економіки: Україна за часів Кучми

Леонід Кучма став главою держави у той час, коли в неї не було життєздатної економіки, своєї валюти, повноцінної Конституції та міжнародної репутації. Він змінив на президентській посаді свого тезку Леоніда Кравчука.

За два президентських строки Кучма домігся рекордного економічного зростання України, допоміг державі зайняти помітне місце на міжнародній арені та стати конкурентоздатною.

Інженер за освітою, один з найуспішніших конструкторів та випробувачів українських ракет.

Більше 20 років він віддав роботі на Південмаші, найбільшому у радянські часи заводі військової та ракетно-космічної техніки, та у Конструкторському бюро Південне. Займав ключові позиції і як конструктор, і як директор. Мав за плечима досвід депутатської роботи та посаду прем’єр-міністра.

Україну у 1994 році залишили у стані гіперінфляції, з якою довелося боротися Кучмі після того, як він зайняв посаду президента. Діяти новообраному главі держави потрібно було швидко і рішуче, адже в країні панувало безробіття, економіка падала, а борги по зарплаті зростали так само швидко, як цінники у магазинах.

Пропонуємо згадати найвизначніші історичні події за час президентства Леоніда Кучми.

Топ-10 подій в Україні 1994-2005 років

Вступ до Ради Європи

9 листопада 1995 року Україна стала 37 членом авторитетної європейської організації. Своїм вступом країна засвідчила демократичний вибір та послідовність у проведенні реформ, спрямованих на захист прав людини та зміцнення демократичних інститутів.

Леонід Кучма

Того ж року був введений мораторій на смертну кару, а на початку нульових внесені зміни до Кримінального кодексу про заборону смертних вироків. Членство в РЄ також дало можливість Україні брати участь у виробленні спільної політики держав Європи.

Ухвалення Конституції

28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила головний документ країни – Конституцію України.

Конституція України

Хоча до неї все ще планують внести зміни і різноманітні реформи, вона вважається одним з найдосконаліших документів демократичних країн.

Грошова реформа

2 вересня 1996 року офіційно стартувала грошова реформа.  В Україні з’явилась своя валюта –гривня та копійки.

Одна гривня дорівнювала ста тисячам купоно-карбованців, які були у вжитку до цього. А за 100 доларів давали 176 гривень. Пройшов перехід з карбованців рекордно швидко – старі гроші витіснили з ринку за два тижні.

Співпраця з НАТО

9 липня 1997 року стало початком тривалого співробітництва України та НАТО. Цього дня було підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та Альянсом.

Леонід Кучма і Біл Клінтон

У відповідному договорі генеральний секретар НАТО, другий президент України Леонід Кучма і 16 лідерів держав зобов’язалися розвивати партнерство і співпрацю.

Уже в травні 2002 року Кучма визначив курс України на членство в НАТО, який сьогодні закріплений в Конституції.

Кримське питання

В перший рік президентства Кучми був величезний ризик втратити півострів. Тодішній “президент” Криму Юрій Мєшков вів активну сепаратистську діяльність з Росією. Президент України діяв гнучко, дуже оперативно і ефективно: придушення “мєшковщини”, введення норми, що Крим – Україна.

У 2003 році Росія повторила спробу послабити Україну та дестабілізувати Крим, почавши будівництво дамби зі своєї території до українського острова Тузла (Керч).  Кучма перервав свій візит до Латинської Америки та прибув на острів.

Леонід Кучма Тузла

Він негайно організував військові заходи по його обороні і оголосив про свій наказ відкривати вогонь у разі порушення росіянами українського кордону. Будівництво дамби зупинилося, спроба зазіхання на український суверенітет захлинулася. На жаль, неспроможність України у 2014 році відповісти на дії Росії так само рішуче привела до російської анексії Криму.

Україна в космосі

У 1995 році Україна запустила свій перший супутник в космос, а вже 19 листопада 1997 року на борту американського космічного корабля Колумбія вирушив у космос перший і поки що єдиний космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

Леонід Кучма і Леонід Каденюк

Місія тривала 16 діб. Починаючи з 1999 року Україна брала участь у елітному міжнародному проекті Sea Launch, таким чином потрапивши до першої десятки (а за підсумками деяких років, по кількості запусків – і до п’ятірки) космічних держав світу.

Економічне зростання

Україна почала відновлювати свій економічний потенціал у 2000 році. Саме тоді в нашій країні спостерігався небувалий економічний ріст.

Леонід Кучма

Реформи, які розпочалися у 1990-х роках, були направлені на довгостроковий ефект – приватизація великих підприємств, розпаювання колишніх колгоспів та спрощення оподаткування для бізнесу.

У 2004 році Україна показала 12% зростання ВВП, що стало міжнародним рекордом.

Візит Папи

23-27 червня 2001 року на запрошення Леоніда Кучми до України вперше в історії завітав глава католицької церкви Папа Іван Павло ІІ.

Папа Іван Павло ІІ та Леонід Кучма

Незважаючи на те, що в Україні переважає православ’я,  приїзд головного католика світу викликав чималий ажіотаж серед населення. Проїзд містами у папамобілі вивів на вулиці тисячі людей. А світові ЗМІ чи не вперше віддали темі України головні місця на своїх шпальтах.

Зупинка ЧАЕС

15 грудня 2000 року Україна прийняла рішення про закриття Чорнобильської атомної станції. Наша країна вирішила втратити велику кількість електроенергії для того, щоб техногенна катастрофа 14-річної давності не повторилася.

Читайте: Кучма відвідав Станицю Луганську під час розведення сил Звільнення полонених і Мінськ: Кучма зустрівся з повіреним США Волкер побажав Кучмі успіхів у справі представництва України в ТКГ

Пом’якшенням наслідків закриття ЧАЕС займалася спеціальна комісія. Хоча міжнародне співтовариство і обіцяло допомогти Україні із закриттям атомної станції, слова так і залишилися словами, і нашій країні довелося вирішувати це питання самостійно.

Політреформа

У грудні 2004 року Леонід Кучма не лише відмовився застосовувати силу проти Майдану і своєю посередницькою діяльністю привів Помаранчеву революцію до мирного розв’язання конфлікту, а ще й змусив всі сторони погодитися на прийняття парламентсько-президентської моделі, за якою Україна живе й тепер.

Леонід Кучма

Післямова

Часи президентства Леоніда Кучми були насиченими і без перебільшення історичними. У 90-ті та 2000-ні Україна вперше за багато століть змогла робити самостійні кроки, розпочала шлях на міжнародній арені та прийняла чимало життєво важливих рішень, які досі впливають на наші життя, і будуть впливати в майбутньому.

До слова, 15 липня другий президент України Леонід Кучма взяв участь у нараді, на якій розглядали вирішення проблем в районі Станиці Луганської.

Фото: прес-служба Леоніда Кучми, УНІАН

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка