Укр Рус
Статті
Статті

Загострення на Донбасі: чому бойовики пішли у наступ та як діяти Україні

Наступ на Донбасі: яка ситуація в зоні ООС та чому бойовики атакують

Час прочитання – 5 хвилин

Ситуація в зоні ООС загострилась – бойовики на Сході України пішли у наступ. Зранку 18 лютого вони атакували Новотошківське, Оріхове, Кримське, Хутір Вільний.

Чому це важливо: Це чергове порушення Мінських домовленостей стороною противника. Більше того, обстріли велись із забороненої зброї, зокрема, мінометів калібру 120 мм, гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Зараз дивляться

Окрім того, експерти називають ці бойові дії одними з найбільш широкомасштабних за останні два роки.

Деталі: Станом на 10.30 бій було завершено. З українського боку один загиблий, троє поранених та двоє контужених. З боку противника – четверо загиблих та шестеро поранених.

Водночас у штабі ООС наголошують – контроль над українськими позиціями повністю збережений.

О 10.00 противник запросив режим тиші, щоб забрати загиблих та поранених.

Що кажуть у владі: Володимир Зеленський вважає загострення на Донбасі спробою зірвати мирний процес, який почав просуватися невпинними кроками.

У МЗС закликали міжнародних партнерів засудити дії бойовиків, а Рада безпеки ООН ввечері 18 лютого проведе засідання щодо України.

Секретар РНБО Олексій Данілов переконує – ситуація залишається контрольованою, адже статут ООН дозволяє Україні адекватно відповідати на атаки бойовиків.

Мотиви: Бойовики могли з декількох причин розпочати нову атаку на українську сторону. По-перше, сьогодні п’яті роковини виходу українських військ з Дебальцевого.

– Завжди РФ як правонаступник СРСР налаштована якимись діями відзначати подібні дати. Вони хотіли зайняти, за можливості, певні території та показати, що наші Збройні сили не в змозі дати адекватну відповідь. Вийшло з точністю навпаки, – говорить військовий експерт Олег Старіков.

По-друге, це може бути реакцією на позицію Україну, яку Володимир Зеленський озвучив на Мюнхенській безпековій конференції, зокрема щодо спільного контролю кордону.

Читайте: Роз’єднаний Захід і 12 кроків миру на Донбасі: Мюнхенська конференція 2020

– Допущення будь-кого на державний кордон України та Росії для РФ неприпустимо – там одразу офіційно зафіксують присутність Збройних сил РФ на нашій території, – пояснює військовий експерт Олег Жданов.

До чого тут розведення: Бої відбувались поблизу Золотого, де нещодавно пройшло розведення сил. Нагадаємо, обидві сторони мали дзеркально відійти від лінії розмежування на 1 км, відвести техніку та розмінувати територію.

карта боевых действий донбасс

Водночас начальник Генштабу Руслан Хомчак наголошує – з моменту розведення не було жодних провокації на ділянці Золотого.

Зрозуміло одне – внаслідок провокації ЗСУ не повертатиметься на свої колишні позиції, які вони займали до розведення. Військовий експерт Олег Жданов переконаних – дзеркального відведення військ не було, а бойовики зайняли наші позиції.

– Для того, щоб повернутись, потрібно відкривати вогонь і відвойовувати позиції. А якщо ми почнемо стріляти і просуватись вперед, це буде розцінено, як навмисний зрив Мінських домовленостей.

Водночас військовий експерт Олег Старіков переконує – для того, щоб подібні випадки не повторювались, Україна має продовжувати розведення, але вже не на дрібних ділянках, а секторами – Донецьким та Луганським фронтами.

– Зараз головне – йти на секторальне розведення – це буде вирішальний крок щодо врегулювання ситуації. Якщо буде розведення на 10-15 км, а на територію зайдуть війська, які не мають на це права, це розцінюватиметься, як агресія, а вони будуть знищені.

Що далі: В тому, що робити далі, думки експертів розходяться. Олег Старіков переконаний – ми повинні виконувати домовленості, яких було досягнуто на паризькій зустрічі, а також проробити дорожню карту миру.

– Політично президент Зеленський налаштований вирішити питання війни та миру до осені. Найближчим часом почне діяти платформа примирення та єдності з Донбасом, вирішуватимуться питання, пов’язані з гуманітарною складовою, бюджетуванням.

Олег Жданов, зі свого боку, впевнений, що єдиний спосіб зрушити з мертвої точки – офіційно визнати другу сторону конфлікту і факт війни.

Що було до цього: Бойовики і раніше намагались загострити ситуацію. Востаннє це сталось напередодні засідання ТКГ у Мінську 12 лютого.

Водночас українська розвідка ввечері 18 лютого повідомила, що до передових підрозділів противника завозяться додаткові запаси зброї та боєприпасів, а на позиціях обладнуються нові окопи для розміщення важкого артилерійського озброєння.

Лілія Ященко

 

Новини ООС, розведення військ, Розведення сил на Донбасі
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Ad

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка