Скандал із закупівлями продуктів для ЗСУ: заступник Резнікова подав у відставку

Заступник міністра оборони України В’ячеслав Шаповалов подав у відставку на тлі скандалу із закупівлями продуктів для української армії.
Про таке рішення поінформували в пресслужбі Міноборони України.
Шаповалов відповідав за тилове забезпечення Збройних сил України. Міністр оборони Олексій Резніков підтримав відставку свого заступника та звернувся до Кабінету міністрів із відповідним поданням.
У Міноборони уточнили, що Шаповалов звільняється, щоб не створювати загроз для забезпечення ЗСУ. Водночас у відомстві назвали всі звинувачення “харчового” скандалу безпідставними.
– В’ячеслав Шаповалов… попросив звільнити його, щоб не створювати загрози для стабільного забезпечення Збройних сил України внаслідок кампанії звинувачень, пов’язаних із закупкою послуг харчування.
Незважаючи на те, що озвучені звинувачення є необґрунтованими та безпідставними, заява В’ячеслава Шаповалова про звільнення є достойним вчинком в традиціях європейської та демократичної політики, демонстрація того, що інтереси оборони є вищими, ніж будь-які кабінети чи крісла, – наголошується в повідомленні.
У Міноборони вважають, що звільнення заступника міністра дасть можливість “зберегти довіру суспільства та міжнародних партнерів”, а також забезпечить об’єктивність під час можливих розслідувань.
У міністерстві зазначили, що за час роботи В’ячеслава Шаповалова на посаді заступника вдалося налагодити роботу в умовах повномасштабної війни та реалізувати низку реформ, попри “шалений спротив”:
- провести демонополізацію послуги харчування ЗСУ;
- знищити монополію в секторі забезпечення паливно-мастильними матеріалами, де раніше існувала залежність від одного постачальника;
- накопичити в резервах ЗСУ чверть мільйона бронежилетів та понад 150 тис. шоломів, зокрема й від українських виробників;
- накопичити на складах сотні тисяч комплектів зимової та літньої форми, інших предметів забезпечення;
- у межах реформи закупівель створено агенцію для забезпечення тилових потреб.
Крім того, Шаповалов минулої зими активізував впорядкування активів Міноборони.
– Разом із Держкадастром зроблено потужні кроки щодо цифровізації інформації про земельні ділянки та нерухомість. Спільно з юридичними військами було повернуто тисячі гектарів земель та вкрадені в оборонного відомства будівлі. Цей процес став системним, – зазначили у міністерстві.
В Міноборони подякували В’ячеславу Шаповалову за роботу та висловили впевненість, що “інформаційні хвилі вщухнуть і буде досягнута справедливість”.
У відомстві наголосили, що дотримуються принципу нульової толерантності до корупції, а тому забезпечать прозорість перевірок.
В’ячеслав Шаповалов був призначений Кабміном на посаду заступника міністра оборони 17 листопада 2021 року. Доти він працював заступником міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Що відомо про “харчовий” скандал
Минулого тижня ЗМІ оприлюднили інформацію, що Міністерство оборони України нібито закуповує продукти для ЗСУ за завищеними в 2-3 рази цінами (порівняно з цінами у київських супермаркетах).
Йшлося про забезпечення військових частин, дислокованих у віддалених від лінії зіткнення областях: Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській.
У відповідь на публікацію ЗМІ в Міноборони наголосили, що ці відомості “поширюються з ознаками навмисних маніпуляцій та вводять в оману”. Відомство звернулося до Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки з проханням провести засідання щодо закупівель харчування для військових.
Крім того, Міноборони заявило, що готує матеріали до Служби безпеки для розслідування “поширення завідомо неправдивих відомостей, які завдають шкоди інтересам оборони в особливий період”.

Міністр оборони Олексій Резніков також спростовував інформацію про закупівлю продуктів для ЗСУ за завищеними цінами.
Тим часом у компанії ТОВ Актив компані, яка фігурує у скандалі, пояснили, що зафіксовані у договорі ціни включають у себе не лише ціну за сам товар, а й транспортування продуктів по Україні за заявкою військової частини, а також оновлення продуктів харчування, у яких завершується термін придатності.
Відомо, що НАБУ та САП відкрили кримінальне провадження щодо закупівлі продуктів харчування для армії. В Національному антикорупційному бюро заявили, що почали розслідування ще до резонансу у ЗМІ.
