, Відеоредактор

США на порозі шатдауну, лендліз не продовжено: чого чекати Україні у 2024 році

Конгрес США відклав погодження допомоги Україні на наступний рік. Також законодавці не продовжили дію закону лендлізу для України. Палата Представників пропонувала подовжити його ще на один рік, до кінця 2024-го. Американський лендліз вважали запасним варіантом у разі затримок із постачанням військової допомоги Києву.

Так, американські законодавці пішли на святкові канікули, не погодивши зміни до міграційного законодавства. Саме від останнього залежить загальний пакет допомоги Україні, Ізраїлю, Тайваню та іншим партнерам. Загалом, цей пакет Конгрес називає додатковим фінансуванням для потреб нацбезпеки США.

І якщо усі інші питання нацбезпеки спричиняють небагато суперечок, то питання міграційного законодавства є найскладнішим пунктом цього пакету.  Як стверджують самі законодавці, Вашингтон не проводив суттєвої міграційної реформи протягом останніх 40 років, із часів президентства Рональда Рейгана. Тож в останній тиждень перед Різдвом, як демократи, так і республіканці погодилися, що їм потрібно більше часу на перемовини.

– Цього року більше голосувань не буде. Але не сумнівайтеся, зимові канікули будуть напруженими та важливими тижнями для Сенату США, – заявив демократ, лідер більшості у сенаті Чак Шумер.

Перемовини триватимуть в онлайн-форматі, навіть протягом перерви на свята, запевняють законодавці. Але що буде далі, коли канікули закінчаться?

Найбільшим ризиком для української допомоги у наступному році стане брак часу. Конгрес повернеться до роботи 8 січня. І майже одразу постане перед загрозою шатдауну. Урядовий бюджет на 2024 рік досі не погоджено. Остання тимчасова резолюція про фінансування уряду має два дедлайни. Одні урядові установи профінансовано до 19 січня, а інші – до 2 лютого. Відтак, вже в середині січня пакет допомоги Україні може опинитись на другому чи навіть на третьому місці у пріоритетах Вашингтону.

Тож усе більше експертів ставлять собі питання, яким може бути план Б для підтримки України. В останні робочі дні, Конгрес не лише відклав пакет допомоги, але й не продовжив дію закону про лендліз. Як Вашингтон, так і Київ називали ленд-ліз подушкою безпеки. Яка запрацює, якщо допомогу Україні не погодять у Конгресі або затримають. Тобто, це мало б статися вже зараз.

– Ленд-ліз – це додатковий інструмент, який ми сподіваємося застосовувати активніше в разі потреби, коли ми будемо бачити, що завершуються кошти з інших програм, – каже посол України у США Оксана Маркарова.

Формально, дія лендлізу завершилась, так і не почавшись, іще у вересні 2023-го. Палата Представників пропонувала внести продовження лендлізу ще на рік до оборонного бюджету США. Але цього не зробив Сенат. Тож у фінальній версії документа, який погодили в останній четвер робочої сесії Конгресу, лендліз для України так і не продовжили.

Іншим фінансовим джерелом допомоги Україні можуть стати заарештовані російські активи, стверджують оглядачі. Так видання The New York Times, посилаючись на американських урядовців, повідомляє, що план, як конфіскувати та передати Україні заморожені російські активи, можуть оголосити вже у лютому 2024 року.

Пов'язані теми:

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка