PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Артур Запорожець
Автор: Артур Запорожець

Чому в Києві смог і чи потрібно носити маску

З 15 жовтня у Києві за допомогою мобільних додатків фіксують забруднення повітря.

Сервіс AirVisual показав забруднення в 160 балів за норми від 0 до 50. Зараз рівень трохи знизився і перебуває на позначці 112 балів, що все одно більше ніж удвічі перевищує безпечні показники.

Дані про забруднення повітря чи монооксидом вуглецю (СО), чи діоксидом вуглецю (СО2) (в мережі поширені обидва варіанти) не є результатами прямих вимірювань. Це результат математичного моделювання розповсюдження різних складових, що містяться у повітрі – аерозолі, тверді мікрочастинки, оксиди та інше, – розповідає кандидат технічних наук Артур Запорожець. 

Математичні моделі залежать від дуже багатьох параметрів: температура навколишнього середовища, вологість, атмосферний тиск, напрямок та швидкість вітру, рівень сонячної інсоляції, кількість населення у певних містах тощо. Зазвичай точність таких моделей не перевищує 60-70%.

Читайте: Без паніки і смогу. Що потрібно знати про забруднення повітря у Києві

Зараз в Україні відсутня сучасна сертифікована мережа вимірювання якості повітря, тому говорити про забруднення на державному рівні не має сенсу.

Проте є альтернатива. Наприклад, Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського проводить вимірювання відповідно до норм, затверджених ще за часів СРСР, чотири рази на добу. Її дані щодо забруднення повітря у Києві у суботу та на ранок понеділка не зафіксували перевищень вмісту оксиду вуглецю, діоксиду азоту, сірки та формальдегіду.

Читайте: Аномальних показників забруднення повітря у Києві немає – Гончарук

Проте станції громадського моніторингу EcoCity (єдиної системи, що працює у межах всієї України) зафіксували перевищення мілкодисперсних частинок у повітрі впродовж минулої доби. Рівень забруднення відповідав близько 150 AQI (індекс якості повітря).

У світі існує різна градація цього індексу, кожна країна визначає його діапазон та вплив на населення згідно з власними нормативами.

В України поки що немає таких нормативів. Проте можна сказати, що повітря було помірно забруднене. А це може спричиняти дискомфорт під час дихання у людей із захворюваннями легенів, таких як астма, а також з серцевими захворюваннями, у дітей та літніх людей. Але підстав для паніки немає.

Перевищення викликане атмосферними явищами (зокрема, аномально високою температурою повітря), що призводить до “консервування повітря” на певних територіях. Саме тому зранку Україну огорнув туман, що також вплинув на показник забруднення повітря. Це є абсолютно нормальним явищем, не спричиненим масовим спалюванням трави, як пишуть у соцмережах.

Наразі ходити у звичайних масках, що продаються в аптеках, не має сенсу. Вони не є герметичними та навряд чи захистять від потрапляння мілкодисперсних частинок. А перевищення концентрації інших речовин поки що не зафіксоване. 

Автор: Артур Запорожець, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Інституту технічної теплофізики НАН України, голова ГО Центр суспільних досліджень.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка