PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Коронавірус в Україні та світі: яких правил варто дотримуватись, щоб не захворіти

Девід Прайс
Dr. David Price

Станом на 3 квітня в Україні зафіксовано 942 підтверджених випадки захворювання на коронавірус. За добу було виявлено 138 нових інфікованих пацієнтів.

З них вже 23 летальні, а 19 осіб одужали.

Найбільша кількість хворих у Києві – 189, Чернівецька область – 171 випадок, Тернопільська – 114, Івано-Франківська – 81.

Моя робота – вирішувати, кого пустити на ШВЛ і як надовго і коли відпускати. Моя мета – не налякати, а розповісти про цю хворобу так, щоб знизити страх та додати упевненості. Я, можливо, буду трохи емоційним, але це не тому, що я наляканий, а навпаки – я перестав боятися віднедавна, – розповідає доктор центральної клініки Нью-Йорка Девід Прайс.

У нашому госпіталі проводять різні операції, зокрема і на серці, трансплантацію органів. Але зараз ми всі зайняті лікуванням пацієнтів з Covid-19 практично на 100%. Я також весь день працюю тільки з пацієнтами, зараженими коронавірусом.

Щодня ми дізнаємося про вірус щось нове: ми все краще і краще знаємо, як він себе поводить.

Унікальність цього вірусу полягає у тому, що він незнайомий людському організму. Що ми знаємо точно, найбільше всіх хворих Covid-19 об’єднує три симптоми з різною інтенсивністю: підвищена температура, кашель та біль у горлі. Хвороба може тривати від 5-6 до 14 днів.

Як заражаються Covid-19

Переважна більшость – це тривалий контакт із зараженою людиною або тим, хто в інкубаційному періоді.

Практично 99,9% заражень відбувається у результаті фізичного контакту руками із зараженою поверхнею, а потім фізичного дотику до свого обличчя – очей, носа або рота.

Є думка, що можна заразитися і через повітря, але на сьогодні спостереження показують, що так можна підчепити вірус, тільки перебуваючи з інфікованою людиною на близькій відстані впродовж тривалого часу, тобто 15-30 хвилин.

Однак ще раз повторю: переважна більшість заражень відбувається саме через фізичний контакт і дотик до обличчя. Це дуже важливий момент.

І він насправді дуже радує. Чому? Тому що ми точно знаємо шлях, через який вірус потрапляє до нас. Я, перебуваючи у госпіталі з великою кількістю хворих на коронавірус щодня, упевнений, що не захворію, бо я знаю цей ланцюжок послідовностей і розумію, як себе поводити.

Що потрібно зробити, аби не заразитися

Перше правило – постійно стежити за тим, де ваші руки і чи чисті вони.

Необхідно постійно використовувати санітайзери. Зайшов у ліфт і натиснув на кнопку – санітайзер. Відчинив двері – санітайзер. Якщо немає санітайзера – всі дії можна зробити ліктем. Щоразу після того, як ми торкнулися поверхні, до якої могли торкатися інші люди, дезінфікуємо або миємо руки.

Читайте: Як зробити антисептик в домашніх умовах без гліцерину – рецепт

Друге правило – не чіпати обличчя руками, усвідомлено стежити за цим.

Ми весь час чіпаємо обличчя, навіть не помічаючи цього. За статистикою, людина несвідомо до нього доторкається близько 90 разів на день. Ви з кимось привітались за руку, не знаючи, що ця людина хворіє на коронавірус, а потім доторкнулись до обличчя. Все – ви теж захворіли!

Як себе натренувати у цій усвідомленості? Один із способів – почати носити маску. Ідея не у тому, що вона захистить вас від зараження (адже у більшості випадків неможливо заразитися через повітря), а саме у тому, щоб навчитися не чіпати обличчя. До того ж це може бути будь-яка маска (можна просто пов’язати хустинку на обличчя) – це працюватиме як тренажер. Коли у вас на обличчі маска, ви просто перестаєте чіпати його.

Тому проста порада: виходячи з дому, надягайте маску.

Цих два пункти разом: тримати руки чистими і не торкатися обличчя – неймовірно потужні способи захисту.

Вони будуть ефективні у 99,9% випадків. Є, звичайно, 0,01% пацієнтів, які якимось дивним чином заразилися, і ми ніколи не дізнаємося, як це сталося, але для вас достатньо виконувати ці дві речі, щоб захистити себе і своїх близьких.

Третє правило – вам не потрібен респіратор.

У госпіталі я ношу респіратор, тільки коли я у кімнаті з пацієнтом і ми робимо спеціальні процедури, які викликають у нього кашель для очищення дихальних шляхів від надлишку слизу. Весь інший час я ношу звичайну маску.

У Гонконзі та Сінгапурі дотримання цих правил (носіння хірургічної маски під час звичайної взаємодії з пацієнтами і носіння респіратора тільки під час спеціальних процедур – дренажу дихальних шляхів) не викликало жодного випадку захворювання серед медперсоналу.

Так, хтось із медпрацівників клінік Нью-Йорка захворів, але це ті люди, які контактували з хворими за відсутності засобів захисту. Наприклад, три тижні тому, коли ще ніхто не знав, що у багатьох людей вірус в інкубаційному періоді.

Терапевти контактували з хворими більше ніж 15 хвилин, брали мазок з носових пазух тощо. Зараз у нашому госпіталі немає жодного випадку зараження серед медперсоналу. У звичайних умовах: на вулиці, у магазині респіратори не потрібні.

Четверте правило – соціальна дистанція.

Тримайте дистанцію в 1,5-2 метри один від одного. Це не дуже складно і не так уже й змінює наше життя. Просте правило, але надзвичайно ефективне. Коли ви йдете в аптеку або у магазин, вам не обов’язково стояти безпосередньо за спиною людини, що стоїть перед вами у черзі. Стійте у декількох кроках від неї.

Не треба боятися навколишнього світу. Якщо зрозуміти й прийняти ці прості чотири правила, страх зникає.

Не треба боятися навколишнього світу, не треба боятися вашого сусіда. Мені здається, знання щодо цих чотирьох правил дає відчуття свободи. Адже це жахливо, коли люди, які залишаються працювати у магазинах, на пошті тощо (ті, хто найбільш схильний захворіти), сприймаються як вороги.

Коли ви розумієте, що єдиний спосіб, яким ви можете заразитися, це коли ви брудними руками чіпаєте обличчя або коли ви занадто близько перебуваєте до хворої людини впродовж тривалого часу, то це усуває зайві страхи і дає колосальне полегшення.

Люди, які працюють у магазинах і які доставляють вам додому продукти або посилки – не вороги, а герої.

Що робити, якщо ви захворіли

Якщо у вас температура, ізолюйте себе від інших членів сім’ї. Всі вони повинні почати дотримуватись цих чотирьох правил всередині домашнього простору.

Якщо можливо, ізолюйте хворого в окремій кімнаті. Якщо йому потрібно вийти зі своєї кімнати, наприклад, щоб поїсти – він має спочатку помити руки і надіти маску. Потім після їжі всі поверхні, до яких хворий доторкнувся, необхідно продезінфікувати. Важливо не створювати тривалого контакту.

Тому не бійтеся перебувати з хворим родичем в одній квартирі – просто слідуйте цими простими рекомендаціями.

Є два винятки з цього припису: якщо у вашій родині є людина з підвищеними ризиками, наприклад, дуже літня людина або хтось, хто нещодавно отримував хіміотерапію, то краще ізолювати цю людину в окремому приміщенні, щоб унеможливити для нього абсолютно всі контакти з хворим.

Однак якщо це абсолютно неможливо, то цій людині необхідно дотримуватися надзвичайно суворої ізоляції від хворого.

Читайте: У Києві визначили лікарні для прийому другої хвилі хворих на Covid-19 (СПИСОК)

Часті запитання від пацієнтів:

  • Коли їхати в лікарню? Відповідь одна – якщо у вас утруднене дихання.
  • Інші випадки: у мене температура – ні.
  • Мені здається, у мене коронавірус – ні.
  • Я здав тест, і у мене підтверджений коронавірус – ні.
  • У мене постійний біль у горлі – ні.

Багатьох, хто приходить до нас у госпіталь, ми просто відправляємо додому, тому що у них немає проблем з диханням. Найчастіше через три-чотири дні їм стає краще. Багато з тих, хто приходить з утрудненим диханням, направляються у стаціонар, і вони теж йдуть додому через п’ять-сім днів.

Тобто з усіх пацієнтів, які надходять з Covid-19, тільки 10% потребують госпіталізації. І лише 1-3% потребують використання медичних апаратів ШВЛ. Переважна більшість з тих, хто лягає на штучну вентиляцію, одужують через 7-10 днів.

Читайте: В Україні заборонили пересуватися вулицями більш ніж двом особам разом Приватні лабораторії планується долучати до боротьби з коронавірусом - Ляшко Коронавірус в Україні: чому людей змушують носити маски і як вони допомагають

Чи можна виходити на вулицю

На вулицю виходити можна, але потрібно дотримуватись вищевикладених правила. Дезінфікуйте руки після контакту з поверхнями і не чіпайте обличчя.

Коли ви гуляєте у місті – не підходьте до інших людей ближче ніж на два метри. Ніхто нікого не заразить, просто вийшовши на вулицю. Єдине застереження: не починайте зневажливо ставитися до цього нового режиму взаємодії з навколишнім світом. Проблема полягає у тому, що коли людям кажуть, що можна робити певні речі, люди розслабляються і нехтують правилами. І носіть маску, щоб не чіпати своє обличчя.

Коронавірус гине від будь-якого дезінфекційного засобу. Він дуже неживучий в умовах дезінфекції. І потрібна лише маленька крапля.

Чи потрібно дезінфікувати продукти, принесені з магазину, і одяг

Якщо ви живете у місті, де багато хворих, це хороша ідея. Якщо доставку приносить кур’єр, хороша ідея попросити його залишити продукти за дверима. А потім надіти рукавички і продезінфікувати поверхню упаковок, які залишатимуть у будинку. Думаю, це розумний рівень безпеки.

Я як лікар, який у приміщенні з хворими близько 12 годин на день, звичайно, перу одяг після зміни, але для тих, хто просто виходить на вулицю, верхній одяг прати немає необхідності.

Від чого залежить тривалість інкубаційного періоду

Все залежить від тривалості контакту. Наприклад, медперсонал без захисту у приймальному відділенні може захворіти через два дні. Якщо був короткий контакт з людиною, у якої легкі симптоми, інкубаційний період може тривати і до 14 днів.

Зафіксовано мало випадків, коли інкубаційний період тривав довше. Тому якщо є підозра, що ви контактували з хворою людиною, але через два тижні хвороба ніяк себе не проявила, ймовірно, ви не заразилися.

Які вікові групи охоплює хвороба

До нас у госпіталь приходять, лежать у стаціонарі і на ШВЛ абсолютно всі вікові групи: 23 роки, 35 років, 45 років – і більшість з них переважно без будь-яких хронічних захворювань.

На самому початку пандемії була поширена оманлива думка, що хвороба вражає лише літніх людей, а також людей з серйозними захворюваннями (діабет або рак), але це неправда.

Останні три тижні я працюю тільки з хворими на коронавірус і бачу всі вікові групи. Літніх людей і тих, хто в дуже похилому віці, трохи більше, їм зазвичай складніше. Але надходить багато і 35-річних пацієнтів. Є багато молодих людей, які хворіють важко, а є люди похилого віку, які одужують швидко.

Читайте: Плаквеніл від коронавірусу – експерт розповів про ризики

Соціальна ізоляція може тривати від трьох до дев’яти місяців. Це довго. Але досвід усіх великих міст, які пережили найсильніші спалахи пандемії, говорить про те, що перше, що необхідно зробити – це згладити криву поширення коронавірусу. Знизити кількість хворих, щоб уникнути переповнення лікарень.

Я думаю, що самоізоляція – це такий феномен, який потрібно просто прийняти як спосіб існування на найближчі кілька місяців. Зараз, коли ви знаєте правила поведінки, немає підстав для паніки. Це просто новий спосіб взаємодії один з одним і з навколишнім світом.

Головне – звикнути до нових правил. Щойно правила стануть звичкою, нові норми вже не здаються такими важкими і страшними.

Автор: Девід Прайс, доктор центральної клініки Нью-Йорка.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка