Удари по Дніпру, Одеській та Запорізькій областях та збиті ракети під Києвом: що відбувається на 267-й день війни (онлайн)

17 листопада російські війська атакували газовидобувну та машинобудівну галузь України.
Росія випустила по Україні до 18 крилатих ракет типу Х-101/Х-555 із дев’яти бомбардувальників Ту-95мс із району Волгодонська Ростовської області, а також п’ять дронів-камікадзе Shahed-136 із території Білорусі.
Усі п’ять безпілотників було знищено на підльоті до Києва.
Чотири крилаті ракети було ліквідовано в зоні відповідальності Повітряного командування Центр.
Протиповітряна оборона Повітряного командування Південь приземлила дві керовані авіаційні ракети Х-59.
У Дніпрі під удар росіян потрапив, зокрема, завод Південмаш, будинки, тролейбуси.
15 із 23 постраждалих від ракетного обстрілу перебувають у лікарні. Одна поранена – у важкому стані.
Трьох людей поранено через вибух після влучання крилатої ракети на територію об’єкта інфраструктури Одеського району.
У Вільнянську Запорізької області тривають аварійно-рятувальні роботи, де вночі три російські ракети влучили в цивільні споруди.
На місці зруйнованого двоповерхового житлового будинку знайдено тіла сімох загиблих.
Під уламками будинку ще можуть бути люди, тому що там проживало чотири родини.
Найважливіші події 268 доби повномасштабної війни Росії проти України читайте у текстовій онлайн-трансляції за 18 листопада.
Наступного тижня Рада директорів ЄБРР обговорить екстрений кредит для українського мережевого оператора Укренерго, який спрямують на відновлення енергосистеми України.
Про це заявив керуючий директор ЄБРР Маттео Патроне.
Він повідомив, що виділення кредиту буде розглянуто 21 листопада, а сума позики становить “сотню мільйонів євро”. На його думку, це допоможе фінансувати відновлення зруйнованої російськими атаками інфраструктури.
– Ми вирішили запустити екстрену лінію для компанії після зустрічі з президентом, прем’єр-міністром та генеральним директором Укренерго. Зуміти довести її до кінця протягом місяця – це те, що нам потрібно зробити, – говорить Патроне.
У четвер, 17 листопада, політичні групи Європейського парламенту погодили текст резолюції щодо визнання Росії країною-спонсором тероризму.
Про це повідомив депутат Європарламенту Андріус Кубілюс.
– Після чотирьох годин переговорів між політичними групами ЄП було досягнуто згоди щодо тексту (резолюції, – Ред.), – написав депутат у себе в Twitter.
Євродепутат зазначає, що у тексті документа буде рядок про те, що Європейський парламент “визнає Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка використовує терористичні засоби”.
Як очікується, резолюцію обговорюватимуть та винесуть на голосування вже наступного тижня – під час сесії 21-24 листопада.
Росія не може бути виключена з країн G20, незважаючи на заклики деяких західних політиків.
Про це заявив британський прем’єр-міністр Ріші Сунак під час свого виступу на саміті Sor27 в Єгипті.
– G20 ширша група країн, яка працює за принципом консенсусу. Таким чином, неможливо виключити Росію з цієї групи так само, як і з G7, – каже прем’єр -міністр.
Сунак також зазначив, що Лондон тісно співпрацює з партнерами в групі Twenty, щоб передати чіткий єдиний сигнал, що загрози використання ядерної зброї неприйнятні.
Парламент Швеції схвалив виділення свого найбільшого пакета військової допомоги Україні на 3 млрд шведських крон ($287 млн).
Про це повідомила пресслужба шведського парламенту.
До пакета увійдуть системи протиповітряної оборони разом із боєприпасами, бронетехніка, індивідуальне спорядження, зокрема зимові комплекти одягу та засоби захисту тіла, обладнання для прицілювання гармат, намети й маскувальні сітки.
Парламент ухвалив рішення попри те, що питання винесли менш ніж за два робочі дні до його розгляду.
Також про новий пакет військової допомоги Україні розміром €55,6 млн оголосила влада Фінляндії.
Це десятий пакет обладнання та озброєння, який Фінляндія передасть на потреби ЗСУ з початку повномасштабного російського вторгнення.
– Україна продовжує потребувати підтримки у захисті своєї території. Асортимент оборонного обладнання, яке зараз прямує, є найбільшим на сьогодні, – сказав міністр оборони Антті Кайкконен.
Втім, більш детальна інформація про зміст допомоги, спосіб та термін доставки не надається з оперативних міркувань та з метою забезпечення доставки допомоги до місця призначення.
Політичне керівництво Росії визнало, що атакує критичну інфраструктуру України через бажання схилити Київ до переговорів з Москвою.
Про це написав речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко на своїй сторінці у Facebook.
– Дмітрій Пєсков зізнався, що Росія знищує українську критичну інфраструктуру, щоб схилити Україну до переговорів. Так само ведуть себе терористи ІДІЛ: вбивають невинних людей, аби виконали їхні вимоги. Росія діє як держава-терористка. Заява Пєскова має відкрити очі деяким країнам, які досі вірять, що Росія прагне переговорів, – написав він.
Олег Ніколенко наголосив, що російську агресію розмовами не зупинити, а край війні можна покласти лише системами ППО, танками та РСЗВ.
Перед цим речник президента Росії Дмитро Пєсков визнав, що Росія завдає ударів по енергетичній інфраструктурі України.
За словами Пєскова, ракетні удари завдаються по об’єктах інфраструктури України, які нібито “прямо або побічно мають відношення до її військового потенціалу”.
При цьому він зазначив, що відсутність світла і тепла в багатьох районах України є наслідком “небажання Києва сідати за стіл переговорів”.
– Небажання української сторони розв’язувати проблему, виходити на переговори, ба більше, дії української сторони щодо відмови від узгоджених розумінь тексту тощо, ось це все наслідки, і про це теж потрібно говорити, – сказав Пєсков.
Джерела: Oleg Nikolenko, Интерфакс
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов детально пояснив кремлівським чиновникам, чому не варто знищувати українську енергетичну систему.
Відповідний коментар він оприлюднив на своїй Facebook-сторінці. Данілов зазначив, що кремлівським злочинцям, які перебувають при владі в РФ, варто заздалегідь подбати про те, щоб у їхніх тюремних камерах були світло та тепло.
У своєму коментарі секретар РНБО згадав Дмитра Пєскова – прессекретаря російського диктатора; Сергія Кирієнка – заступника глави адміністрації президента РФ; Євгена Пригожина – творця так званої фабрики тролів та ПВК Вагнера.
Олексій Данілов заявив, що єдиний шанс на виживання для цих осіб – потрапити до камери української в’язниці. А тому їм варто уже зараз подбати про комфортні умови для себе.
– Росії не варто намагатися знищити українську енергетичну систему. Пояснюю чому. Для Пєскова, Пригожина та інших Кирієнків – діячів кремлівського режиму – єдиний шанс провести залишки життя в безпеці – це скористатися можливостями української пенітенціарної системи, яка з радістю їх прийме і давно з нетерпінням чекає. У зв’язку з цим їм слід завчасно подбати, щоб у їхніх камерах було тепло і світло, – наголосив Данілов.
Він також рекомендував кремлівським злочинцям вивчити інструкції та рекомендації проєкту Хочу жити, за допомогою якого російські окупанти можуть здатися в полон.
Джерело: Facebook-сторінка Олексія Данілова
Російські війська продовжують примусову евакуацію населення України та вивезення майна з тимчасово зайнятих територій Херсонської області.
В ніч на 16 листопада окупанти вивозили населення з Новокиївки. Про це повідомили у Генеральному штабі ЗСУ.
– В Новій Каховці перестала функціонувати центральна міська лікарня, тому що все медичне обладнання та машини швидкої допомоги викрадено та вивезено в напрямку тимчасово окупованої території АР Крим, – йдеться у повідомленні.
В окремих населених пунктах Луганщини противник посилив адміністративно-поліцейські заходи.
Зокрема, закрито в’їзди до населеного пункту Рубіжне з напрямків Кремінної та Варварівки. В місті обмежено переміщення цивільних осіб та посилено фільтраційні заходи.
У Маріуполі окупаційна влада планує розгорнути підрозділи Росгвардії особливого призначення та швидкого реагування загальною чисельністю до 400 осіб.
Також у Генштабі повідомили, що за попередній тиждень у виправних закладах РФ завербовано близько 650 ув’язнених. Їх направлено в Ростовську область для подальшої підготовки.
– В Російській Федерації готується законопроєкт, який передбачає з весни 2023 року легалізацію призову на військову службу громадян України, які проживають на тимчасово зайнятих, окупованих територіях та отримали паспорт громадянина РФ, – йдеться у зведенні.
Протягом доби українські захисники уразили три пункти управління, 17 районів зосередження живої сили, озброєння і військової техніки, п’ять складів боєприпасів та три інших важливих об’єкти противника.
У США закінчуються деякі висококласні системи озброєння та боєприпаси, які могли б передати в Україну для боротьби з російською агресією.
Про це іноземним журналістам повідомили троє американських чиновників, які вирішили залишитися анонімними. Здатність промислової бази США задовольняти виробництво запасів зброї – це один з ключових викликів зараз.
– Це один з ключових викликів, з якими стикається адміністрація Байдена, оскільки США продовжують надсилати Україні зброю на мільярди доларів для підтримки боротьби з Росією.
Один із чиновників сказав, що запаси певних систем високої інтенсивності зменшуються після майже дев’яти місяців поставок Києву. Також існує “кінцева кількість” озброєння, яке США можуть відправити.
Джерела повідомили, що серед систем озброєння, які відповідають вимогам України, є 155 мм артилерійські боєприпаси та ракети для переносного ЗРК Stinger.
Вони висловили занепокоєння з приводу виробництва США додаткових систем озброєнь, включаючи протирадіаційні ракети HARM, ракети класу земля-земля GMLRS і переносні протитанкові ракети Javelin. Однак США вирішили збільшити виробництво цих та інших систем.
Численні офіційні особи наголошують, що США ніколи не піддадуть ризику власну боєготовність, тому кожна партія озброєння оцінюється за її впливом на стратегічні резерви США та подальший перебіг війни Росії проти України.
Протягом 17 листопада захисники українського неба з 18 запущених ракет знищили чотири, а також дві керовані ракети і п’ять дронів-камікадзе Shahed-136.
Про це в ефірі національного телемарафону речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповів ведучій ICTV Яні Брензей.
За його словами, Росія протягом 17 листопада обстрілювала Україну снарядами С300, іранськими-дронами камікадзе Shahed-136 та реактивною артилерією та іншою зброєю.
– Противник продовжив сьогодні обстріли критичної інфраструктури крилатими ракетами Х101 і Х555 зі стратегічної авіації. Дев’ять таких літаків було помічено радіолокаційними засобами і з тих літаків було випущено до 18 крилатих ракет, які влучили і по газовидобувній нашій галузі, а також по оборонних підприємствах на Дніпропетровщині, – сказав він.
Речник командування ПС ЗСУ зазначив, що сьогодні не вдалось так ефективно спрацювати, як у минулі дні, коли Росія масовано обстрілювала українські міста та селища. За словами Ігната, це пов’язано із тим, що противник використовує різні чинники, аби ракет пройшло більше.
За його словами, була атакована також і Київщина, де було збито чотири крилатих ракети ворога.
– Було їх збито як протиповітряною обороною Повітряних сил, так і сухопутних військ. Крім того, противник атакував ще й Shahed-136: п’ять із них було запущено і п’ять з них було збито на Київщині. Знову ж таки, 100% результат по знищенню саме дронів Shahed, – розповів Юрій Ігнат.
Він повідомив, що Російська Федерація також атакувала Одеську область, де атака була здійснена ракетою Калібр, а також південь України був атакований російськими винищувачами Су-30.
– Збито щонайменше дві керовані авіаційні ракети Х59, а щодо інших уточнюється інформація, – розповів речник ПС ЗСУ.