У Раді завтра спробують розблокувати підписання закону про олігархів – Стефанчук

У вівторок, 19 жовтня, у Верховній Раді України спробують розблокувати підписання законопроекту про олігархів, ухваленого наприкінці вересня.
Про це розповів сьогодні на брифінгу після засідання погоджувальної ради депутатських фракцій спікер ВР Руслан Стефанчук.
Так, завтра планується винести на голосування 12 проектів постанов про скасування ухвалення закону про олігархів.
Ці постанови розглянуть після обрання нового першого віце-спікера парламенту.
– Завтра ми після завершення питання про обрання першого заступника голови Верховної Ради перейдемо до розгляду так званих блокуючих постанов по антиолігархічному закону. Їх дванадцять. Після того, як ми їх розглянемо, комітет буде готувати цей законопроект на підпис, – зазначив Стефанчук.
Він уточнив, що ухвалюватиме рішення про подальшу долю законопроекту, коли його побачить в остаточній редакції. Стефанчук пояснив, що документ може бути або одразу підписаний, або ж винесений до зали засідань, щоб усунути неузгодженості (якщо такі будуть).
– Він може або бути підписаний та направлений президенту, або, якщо там будуть віднайдені якісь суперечності, – ст. 131 регламенту дає можливість доопрацювати цей законопроект у стінах ВР, проголосувати цю одну неузгодженість. Його переголосовувати не потрібно. І він направляється знову ж таки президенту України, – розповів спікер парламенту.
Стефанчук запевнив, що в тіло кінцевого законопроекту повинні потрапити лише ті поправки, які були проголосовані в залі засідань ВР.
Коментуючи заяви, що законопроект про олігархів може підписувати лише той спікер ВР, який обіймав цю посаду на момент його ухвалення (тобто Дмитро Разумков), Стефанчук назвав це інформацією, що не відповідає дійсності.
– Жодна стаття регламенту, жодна стаття Конституції України не передбачає саме такий порядок, – наполягає спікер ВР.

Що відомо про ухвалення закону про олігархів
Закон №5599 про олігархів ухвалили 23 вересня. За проголосували 279 народних депутатів, проти висловилися 54.
Законопроект передбачає створення Реєстру олігархів. Особу вважатимуть олігархом, якщо вона має політичне життя, впливає на ЗМІ, є власником об’єкту господарювання, а вартість її активів перевищує 1 млн прожиткових мінімумів.
Після ухвалення в цілому в документі виявили поправки, які суперечать одна одній. Зокрема, статус “олігарха” мали визначати два абсолютно різні органи: Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) та Рада національної безпеки і оборони України (РНБО).
Після цього лунали заклики переголосувати законопроект.
У першому читанні Рада ухвалила закон 1 липня: тоді його підтримали 275 нардепів. На засіданні не були розглянуті альтернативні законопроекти, що суперечило регламенту парламенту.
На початку вересня омбудсмен Людмила Денісова заявила, що законопроект про олігархів не відповідає Конституції. Вона спрямувала відкритого листа до тодішнього спікера ВР Дмитра Разумкова.
Згодом Разумков надіслав законопроект для експертного висновку Венеційської комісії. Й 16 вересня комісія прийняла запит України на розгляд документа.
Серед політиків лунали думки, що законопроект може порушити базові права людини та вплинути на свободу слова в Україні.
Фото: Верховна Рада