Вибухи у Севастополі та санкції США проти Білорусі: що відбувається на 394-й день війни (онлайн)

В Україні з’явиться представництво Міжнародного кримінального суду.
Під Бахмутом РФ втрачає значні сили та видихається. Генерал Олександр Сирський каже, що ЗСУ цим скористаються.
Лідери ЄС схвалили спільні закупівлі боєприпасів та засудили Іран і Білорусь за підтримку РФ.
Парламент Швеції схвалив відправлення Україні САУ Archer і танків Leopard 2.
Словаччина передала Україні перші чотири літаки МіГ-29.
Парламент Ісландії визнав Голодомор геноцидом українського народу.
Попри підписання Римського статуту Угорщина відмовилася заарештовувати президента РФ Володимира Путіна.
Президент Фінляндії підписав закони про вступ країни до НАТО.
Найважливіші події 395 доби повномасштабної війни Росії проти України читайте у текстовій онлайн-трансляції за 25 березня.
Організація Об’єднаних Націй задокументувала сотні випадків насильницьких зникнень і свавільних затримань цивільних осіб на території України після повномасштабного вторгнення РФ.
Про це йдеться у новій доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ). У документі описано загальну ситуацію з правами людини в Україні, станом на 31 січня 2023 року.
У ММПЛУ заявили, що як Київ, так і Москва винні в порушенні прав і позасудових стратах військовополонених. Однак українська влада, на відміну від російської, надала міжнародним спостерігачам доступ до місць утримання полонених і почала розслідування більшості випадків убивства людей, які потрапили в полон.
– На жаль, ми виявили значні порушення з обох сторін, — сказала очільниця Моніторингової місії ООН в Україні Матильда Богнер, маючи на увазі військовополонених, які піддавалися стратам, тортурам, жорстокому поводженню та жахливим умовам під час ув’язнення.
Зазначається, що ООН задокументувала понад 600 випадків зникнень і затримань, здійснених російськими військовими, та начебто 91 випадок — українськими силами з початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року до кінця січня 2023 року.
– Росія не допускає до українських полонених, і не допускає представників Міжнародного комітету Червоного хреста. І Україна про це кричить повним голосом, починаючи з 2014 року. Знову ж таки, якоїсь окремої уваги в тому звіті я не побачив. Я можу сказати, що вже сьогодні наша інституція розпочала процедуру написання офіційного листа, завтра я його підпишу.
Офіційно звернемося як до Мальтильди Богнер, так і до Деніз Браун (чинна очільниця ООН в Україні, – Ред.) з тим, щоб вони зустрілися зі мною та надали докази, на підставі яких вони зробили такі висновки. По-друге, якщо у них є будь-які питання щодо поводження з російськими військовополоненими, то я готовий забезпечити їхнє відвідування в будь-який час до таборів з ними, які розташовані в Україні, – наголосив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний провів телефонну розмову з начальником Штабу оборони Великої Британії Ентоні Радакіном.
– Поінформував колегу про оперативну ситуацію на всій лінії фронту. На Бахмутському напрямку – найбільш складно. Завдяки титанічним зусиллям Сил оборони обстановку вдається стабілізувати, – зазначив Залужний.
За словами головнокомандувача, вони обговорили питання посилення української протиповітряної оборони, домовилися розвивати співпрацю та підтримувати зв‘язок.
– Вдячний адміралу Радакіну за підтримку. Завдяки допомозі партнерів ми тримаємося і неодмінно здобудемо перемогу України, – вважає Залужний.
Українські бійці завдають потужних ударів російським окупантам у відповідь на терор. Вони вираховують позиції ворога, з яких РФ б’є по українських містах. Кожна знищена позиція терористів – це врятовані життя наших людей.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський у відеозверненні за 24 березня 2023 року.
Головнокомандувач ЗСУ провів телефонну розмову з начальником Штабу оборони Великої Британії адміралом сером Тоні Радакіном.
Вони обговорили питання посилення української ППО та Домовилися розвивати співпрацю і підтримувати зв‘язок.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба обговорив з литовським очільником МЗС Ґабріелюс Ландсберґіс подальшу військову допомогу для забезпечення перемоги України та міцного миру в Європі, а також підготовку до майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі.
I congratulated my friend @GLandsbergis on receiving the Order of Prince Yaroslav the Wise III degree from @ZelenskyyUa. We discussed further military aid to secure Ukraine’s victory and lasting peace in Europe, as well as the preparations for the upcoming NATO summit in Vilnius. pic.twitter.com/QksteBUfzG
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 24, 2023
Фінляндія може не передати Україні винищувачі F/A-18 Hornet до 2026 року.
Про це заявив директор фінської оборонної компанії Patria Еси Рауталінко.
Зазначається, що Фінляндія отримає перші винищувачі F-35, замовлені на заміну F/A-18 Hornet, не раніше 2026 року, а остання замовлена партія прибуде лише до 2030 року.
Український уряд ухвалив постанову, яка прискорює створення та постачання вітчизняних дронів на фронт, а також створить умови для стрімкого розвитку галузі українських військових технологій.
Про це повідомив віцепрем’єр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Міністр назвав це рішення “історичним”, яке може пришвидшити перемогу України та розвинути ринок БПЛА в державі.
Полтавська область скорочує тривалість комендантської години. Про це повідомив очільник ОВА Дмитро Лунін.
За рішенням Ради оборони області з 27 березня на Полтавщині комендантська година триватиме з 23:00 до 04:00.
Лунін повідомив, що з питанням щодо скорочення комендантської години звернулися аграрії.
У тимчасово захоплених населених пунктах Луганської області російські окупанти продовжують чинити тиск на мирних жителів. Все складніше стає пересуватись між населеними пунктами.
Зокрема, до села Плугатар можуть потрапити лише місцеві жителі за спеціальними перепустками. Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.