Обстріл Куп’янська та удар по Краматорську: що відбувається на 293-тю добу війни (онлайн)

13 грудня російські окупанти завдали ракетного удару з системи С-300 по місту Куп’янськ Харківської області та селу Жовта Круча Запорізької області.
У Куп’янську ворожа ракета вщент зруйнувала двоповерхову адміністративну будівлю.
Крім того, під обстріл потрапила карета швидкої допомоги, що прямувала на виклик.
Поранення дістав 54-річний фельдшер, коли в автомобілі вибуховою хвилею вибило скло.
У Жовтій Кручі два снаряди пошкодили будинки місцевих жителів.
Завдала удару армія РФ і по Краматорську Донецької області, влучивши в промислову зону та корпус Інституту техніки та менеджменту.
Тим часом у Парижі прем’єр-міністр України Денис Шмигаль домовився з очільником Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаелем Гроссі про відправлення найближчим часом постійних технічних місій МАГАТЕ на всі атомні станції України.
Незалежні експерти організації працюватимуть на Запорізькій, Рівненській, Хмельницькій, Південноукраїнській, а також Чорнобильській АЕС.
Усі 27 країн ЄС підтримали надання €18 млрд макрофінансової допомоги Україні.
В Україні вже налагодили виробництво снарядів калібру 152 та 122 мм у промислових масштабах.
Про це секретар РНБО Олексій Данілов заявив в ефірі національного телемарафону.
– Те, що роблять наші виробники зброї, додасть клопоту цим фашистам, які вторглися на нашу землю. Я можу з приємного сказати, що ми налагодили виробництво (снарядів, – Ред.) як 152 мм, так і 122 мм калібру на наших підприємствах, – сказав він.
Секретар РНБО додав, що зараз планується випуск мін та “багатьох інших речей”, що виробляються на українських підприємствах оборонного комплексу.
– Йдеться вже про тисячі (снарядів, – Ред.) – це вже промислові масштаби, – наголосив Данілов.
Секретар РНБО зазначив, що затверджена в Україні ракетна програма фінансується повною мірою та перебуває під контролем президента Володимира Зеленського.
Звільнити Запорізьку область буде простіше за Херсонську, де українські захисники пролили чимало крові. Таку думку висловив радник Офісу президента Олексій Арестович.
За його словами, ми однозначно зайдемо у Запорізьку область – Мелітополь, Бердянськ, Енергодар.
– Росіяни зараз вибудовують оборону, зміщуючи запорізький напрямок. Тому що головне їхнє побоювання – це удар на Крим. Він обрушує весь південний фронт. ЗСУ, Сили оборони виходять прямо на кордон Криму – для них це повна катастрофа, – сказав радник.
Водночас він визнав, що Мелітополь – це стратегічно найважливіша точка зв’язаності та “центр гравітації всього Півдня”.
– Там аеродром, вони зосереджують там найбільші сили. Тому що на Запоріжжі, на відміну від Херсонщини, неможливо оборонятися в полі, вона пласка. У Херсонській області були іригаційні канали, кожен із яких – протитанковий рів. Накопичитися та форсувати неможливо, – розповів Арестович.
За його словами, українські захисники пролили на Херсонщині багато крові – і своєї, і чужої, там було дуже важко. Для звільнення частини області довелося послідовно перемелювати мости, логістику, бити по складах, штабах та бронетехніці, що допомогло так послабити російське угруповання, що вони зрозуміли, що утримувати цю частину фронту безперспективно.
– А в Запорізькій області можна побудувати інженерні райони, опорні пункти, і навіть якщо вони будуть ідеально забезпечені, їх просто обійти по флангах і там ніде тримати оборону, – резюмував радник.
Дипломатичне закінчення російської агресії полягатиме у поверненні до кордонів України станом на 2013 рік.
– Українська територіальна цілісність – це не об’єкт для переговорів. Будь-яке рішення, будь-яке дипломатичне закінчення війни базуватиметься на тому, що Росія залишає Україну в кордонах 2013 року, – сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на брифінгу для іноземних журналістів.
Він наголосив, що Україна найбільше хоче миру, але довіряти росіянам у питанні переговорів зараз не варто.
– Час від часу російські офіційні особи роблять порожні заяви, що вони готові до переговорів. Не треба обманюватися. Росія не змінила свої цілі й досі хоче захопити всю Україну. Те, чого вони хочуть зараз, це не мир. Це пауза, щоб продовжити агресію пізніше. Ми не гратимемо в цю гру. Україна хоче миру, більш ніж будь-яка інша країна. І ми хочемо реального миру. Тривалого миру. А не іншу відтерміновану війну. Наші міжнародні партнери також не зацікавлені у замороженому конфлікті, – зазначив Кулеба.
Міністр пояснив, що саме тому президент Володимир Зеленський запропонував українську формулу миру з десяти кроків – шлях, який закінчить російську агресію.
Десять пунктів, зокрема, включають ядерну, продовольчу та енергетичну безпеку, звільнення всіх полонених та повернення депортованих людей, імплементацію хартії ЄС, відновлення територіальної цілісності України, повне виведення російських військ тощо.
Він сказав, що Україна планує залучити до запропонованої нової архітектури безпеки не тільки західні, а й інші країни.
– Ми робимо все, щоб звільнити наші території та наблизити перемогу. Ми намагаємось, щоб це сталося влітку, – наголосив Кулеба.
Королівська морська піхота брала участь у таємних операціях в Україні. Про це повідомив генерал-лейтенант Роберт Магован.
За його словами, місії були пов’язані з “високим рівнем політичного та військового ризику”, пише Times.
Як уточнюється, британський воєначальник написав статтю для спеціалізованого журналу морської піхоти Globe and Laurel, в якій розповів, що британські командос підтримували “непомітні операції” у “надзвичайно чутливій обстановці”.
Магован описав, як 350 морських піхотинців та 45 командос вирушили на супровід дипломатів із британського посольства на початку року, коли стало зрозуміло, що російські війська зважилися на повномасштабне вторгнення в Україну.
Раніше стало відомо про те, що план наступу ЗСУ під Балаклією на Харківщині розробили спільно сили України, США та Британії на одній із європейських військових баз.
ЗМІ писали, що американські та британські військові допомагали відточувати стратегію українців.
Збройні сили України знищили керівний склад 58 загальновійськової армії РФ під час удару по позиціях окупантів у Мелітополі (Запорізька область).
Про це йдеться в зведенні Генерального штабу ЗСУ станом на вечір 13 грудня.
Зазначається, що також вдалося знищити військову техніку окупантів у районах Енергодара, Токмака та Гуляйполя. Близько 150 путінських солдатів зазнали поранень.
– Підтверджено ураження противника Силами оборони України за попередні дні в Запорізькій області. Так, крім знищення керівного складу 58 армії у місті Мелітополь, в районах населених пунктів Енергодар, Токмак та Гуляйполе знищено три артилерійські установки, до 10 одиниць військової техніки різного типу та поранено близько 150 військовослужбовців противника, – наголосили в Генеральному штабі.
Ворог зазнав втрат і на Луганщині. Там українські військові завдали удару по пункту дислокації особового складу армії РФ у районі населеного пункту Кадіївка.
Унаслідок цього до 60 окупантів загинули, а близько 100 зазнали поранень.
Російські війська продовжують тероризувати мирне населення Донеччини. У вівторок, 13 грудня, окупанти обстріляли Краматорськ.
Про це повідомив глава Донецької ОВА Павло Кириленко.
За його словами, загарбники влучили у промзону та у корпус Інституту техніки та менеджменту.
Інформація про постраждалих поки не надходила, точні наслідки ще встановлюватимуть.
Кожного дня росіяни цинічно атакують цивільних на Донеччині — діють, як справжні терористи. У небезпеці — кожен, хто досі залишається в області, — наголосив глава ОВА.
Донеччина залишається однією з найгарячіших ділянок фронту. Найзапекліші бої тривають на бахмутському напрямку.
За даними ОВА, всього з 24 лютого росіяни вбили 1255 мирних жителів Донеччини, поранили ще 2736. Наразі невідома кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.
У Великій Британії офіційно оголосили про надання Україні нового пакету військової допомоги у розмірі 50 млн фунтів стерлінгів.
– Пакет оборонної допомоги вартістю 50 млн фунтів стерлінгів включає 125 зенітних гармат та технології для протидії смертоносним безпілотникам, поставленим Іраном, зокрема, десятки радарів та засобів радіоелектронної боротьби з дронами, – зазначили у Міноборони Британії.
Єврокомісія виділить кошти на близько 30 млн світлодіодних лампочок для України. Про це повідомила президентка Євокомісії Урсула фон дер Ляєн.
– Ми профінансуємо близько 30 млн світлодіодних лампочок для України, – написала вона.
За її словами, коли партнерами буде надіслано 50 млн таких лампочок, це дозволить заощадити 1 ГВт — річний обсяг виробництва атомної електростанції.
Існують домовленості про виведення військової техніки Росії з тимчасово окупованої агресорами Запорізької атомної електростанції. Про це повідомив президент Франції Еммануель Макрон, який додав, що найближчі тижні будуть вирішальними у цьому питанні.
Таку заяву Макрон зробив на міжнародній конференції на підтримку України. Він уточнив, що серед питань, які ще обговорюються – виведення важкої техніки з ЗАЕС.
– Нам вдалося захистити Чорнобиль, і наша мета – захистити Запоріжжя. Найближчі тижні будуть вирішальними, – вважає Макрон.
Україна та Польща обговорили безпекову ситуацію на кордоні з Білоруссю. Про це повідомило Командування Об’єднаних Сил ЗС України.
– Сторони обговорили ситуацію на українсько-білоруському кордоні, у зв’язку з “раптовою перевіркою” бойової готовності ЗС Білорусі. У ході розмови, генерал-лейтенант Томаш Піотровські висловив стурбованість стосовно заяви військового керівництва білоруської армії про висунення військ у визначені райони, проведення інженерного обладнання, організацію охорони й оборони тощо, – йдеться у повідомленні.