Удар по центру Краматорська та обстріл Вовчанська: що відбувається на 384-ту добу війни (онлайн)

14 березня російські війська вдарили по центру Краматорська Донецької області.
Одна людина загинула, щонайменше 9 поранені.
У місті пошкоджено дев’ять багатоповерхівок, дитсадок, будівлю Ощадбанку та дві цивільні автівки.
У Вовчанську Харківської області ворожий снаряд влучив у цивільну автівку, вбивши 55-річну жінку, яка в цей час була в салоні машини.
Тим часом Збройні сили України на 384-ту добу повномасштабної війни знищили вже понад 160 тис. окупантів.
Найважливіші події 385 доби повномасштабної війни Росії проти України читайте у текстовій онлайн-трансляції за 15 березня.
Російські війська намагаються використовувати нову тактику дій, щоб знайти українські системи протиповітряної оборони. Засоби ППО України не дають можливості РФ завдавати масованих ракетних ударів по містах.
Про це в ефірі національного інформаційного телемарафону Єдині новини заявила начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.
– Ракетний удар було завдано з використанням тактичної авіації. Літаки заходили з Чорного моря. Вони зазвичай так роблять, оскільки побоюються систем протиповітряної оборони, проти яких намагалися цього разу спрацювати. Ворог шукатиме нову тактику дій, бо саме ППО заважає йому працювати в рамках масованих ракетних атак, на які вони так покладалися.
Результативність протиповітряної оборони, зокрема, у південному регіоні становить від 83 до 85% під час таких атак. Це ніяк не задовольняло ворога, коли буквально мільйони доларів викидалися в повітря, а результат не був таким, якого вони жадали. Україна не впадала в темряву, а продовжувала боротися та протидіяти, – зазначила Гуменюк.
У Повітряних силах ЗСУ зазначили, що масштабні повітряні тривоги 14 березня були пов’язані з активністю тактичної авіації РФ, загрозою застосування оперативно-тактичною ракетною зброєю наземного базування і польотами винищувачів МіГ-31К.
Зокрема, на півдні літаки Су-24 випустили в напрямку узбережжя чотири протирадіолокаційні ракети Х-31П по засобах ППО Одещини. Ракети не досягли своїх цілей, але уламки однієї з них пошкодили цивільну інфраструктуру.
На сході України була загроза застосування оперативно-тактичних ракетних комплексів наземного базування. А вдень масштабна повітряна тривога пролунала через загрозу ударів балістичними ракетами.
Інші тривоги оголошувалися через зліт винищувача МіГ-31К, який є носієм аеробалістичних ракет Кинджал з авіабази Саваслейка. Вони не були тривалими, ймовірно, це виявилися тренувальні польоти.
У Бєлгороді Російської Федерації прогриміли вибухи поруч з аеропортом, повідомляють місцеві Telegram-канали і прокремлівські видання.
Інформацію про вибухи у Бєлгородській області підтвердив воєнний кореспондент Андрій Цаплієнко, який оприлюднив відповідний відеозапис.
Губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков повідомив, що спрацювали російські системи протиповітряної оборони.
– Над Бєлгородом і Бєлгородським районом системою ППО збито три ракети. Наслідки уточнюються. Один з уламків потрапив у житловий сектор у місті Бєлгороді. Є пошкодження, – зазначив він.
Він зазначив, що пошкодження від осколків зафіксовано і в декількох домоволодіннях Бєлгородського району. На місця падіння уламків виїхали оперативні служби.
Наразі точно невідомо, що саме могло стати причиною вибухів. Очікується офіційна інформація або будь-які уточнювальні дані.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу вперше приділив увагу питанню про надання військової допомоги Україні.
Як пише Times of Israel з посиланням на канцелярію глави ізраїльського уряду, уперше з моменту вступу на посаду прем’єр-міністра Біньямін Нетаньягу провів обговорення політики Ізраїлю щодо допомоги Україні в умовах російського вторгнення і війни.
У заяві йдеться про те, що на зустрічі були присутні міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант, міністр закордонних справ Елі Коен, радник із національної безпеки Цахі Ханегбі, голова Моссаду Давид Барнеа, начальник штабу ЦАХАЛу Герці Халеві, глава МЗС Ронен Леві, військовий секретар Нетаньяху Аві Гіль та інші.
Єврейські ЗМІ повідомляють, що обговорювали варіант надання військової допомоги.
Однак Times of Israel вказує, що жодних рішень ухвалено не було. Очікується, що обговорення з цього питання буде продовжено.
Контрнаступ Збройних сил України не залежатиме від питання передачі літаків Україні.
Про це заявив міністр оборони України Олексій Резніков під час брифінгу в Одесі.
– Авіаційна платформа потрібна нам як посилення нашої протиповітряної оборони. Недостатньо систем Patriot, NASAMS, Crotale, і так далі. Тому в першу чергу ми боремось на дипломатичному фронті переконуючи партнерів, що потрібно прийняти рішення про основний бойовий літак як елемент захисту в першу чергу, – сказав він.
Очільник Міноборони додав, що питання літаків не вплине на майбутній контрнаступ українських захисників, втім, це допомогло б зберегти якомога більше людських життів й покращити наступальні можливості наших воїнів.
Олексій Резніков вважає, що контрнаступ ЗСУ залежить від трьох факторів:
- переведення ворога в оборону;
- припинення його домінування в повітрі;
- знищення логістики.
– В цих трьох факторах, два – це авіація. Тому чим скоріше отримаємо сучасний літак, тим буде краще, – відзначив міністр.
Джерело: Ukraine Media Center Odesa
Засідання Контактної групи з оборони України у форматі Рамштайн відбудеться вже завтра, 15 березня. Про це заявив міністр оборони України Олексій Резніков.
Резніков зазначив, що під час зустрічі з міністром оборони Нідерландів Кайсою Оллонгрен вони обговорили важливі питання в межах підготувань до наступного засідання Рамштайн.
Він розповів, що сьогодні завершився дводенний візит до України глави Міноборони Нідерландів, з якою вони разом відвідали Миколаївську й Одеську області.
– Я вдячний за всю допомогу та підтримку, яку отримує Україна та наші Збройні сили від уряду й народу Нідерландів, – зазначив Резніков.
Джерело: Ukraine Media Center Odesa
Над Чорним морем американський безпілотник Reaper зіткнувся з російським літаком.
Про це повідомляє агентство AFP у вівторок, 14 березня.
Агентство посилається на інформацію своїх військових джерел.
– Російський літак зіткнувся з американським безпілотником над Чорним морем, – пише видання.
AFP зазначає, що наразі немає підтверджень, що безпілотник Reaper був збитий.
Водночас Reuters із посиланням на свої джерела пише, що безпілотник Reaper впав у Чорне море після російського перехоплення.
За даними Reuters, російський винищувач Су-27 у вівторок збив пропелер американського військового розвідувального безпілотника Reaper, в результаті чого він впав у Чорне море, що американські військові назвали “нерозважливим” інцидентом.
– Наш безпілотник MQ-9 (Reaper, – Ред.) виконував рутинні операції в міжнародному повітряному просторі, коли його перехопив і збив російський літак, що призвело до аварії і повної втрати MQ-9, – заявив генерал ВПС США Джеймс Хеккер, який керує ВПС США в регіоні.
Своєю чергою The Guardian повідомляє, що американський безпілотник MQ-9 Reaper і два винищувачі Су-27 Flanker проводили планову операцію в міжнародному повітряному просторі, коли один з російських літаків навмисно пролетів перед безпілотником і скинув перед ним паливо, повідомив виданню американський чиновник, знайомий з інцидентом.
– Фактично, ця небезпечна і непрофесійна дія росіян ледь не призвела до катастрофи обох літаків, – зазначає The Guardian.
Додається, що літаки США і членів НАТО продовжуватимуть діяти в міжнародному повітряному просторі. Хеккер наголосив, що США закликають росіян поводитись професійно і безпечно.
Своєю чергою, американський телеканал CNN вказує, що президента США Джо Байдена поінформував про інцидент радник із національної безпеки Джейк Салліван.
Координатор із комунікацій Ради національної безпеки США Джона Кірбі додав, що перехоплення російськими літаками американських літаків над Чорним морем – “не дивина”, і зазначив, що останніми тижнями були й інші перехоплення.
Але він сказав, що епізод, який стався у вівторок, унікальний тим, наскільки “небезпечними, непрофесійними і нерозважливими” були дії Росії.
Літаки Росії та США вже літали над Чорним морем під час війни в Україні, але це перший відомий випадок такої взаємодії, що є потенційно небезпечною ескалацією в критичний момент бойових дій, зазначає CNN.
Російські окупаційні війська вже перейшли в оборону, готуючись до контрнаступу Збройних сил України. І це є добрий знаком для нашої країни.
Таку заяву зробив міністр оборони України Олексій Резніков на спільній пресконференції з очільницею Міноборони Нідерландів Кайсою Оллонґрен.
Резніков нагадав, що ЗСУ вже продемонстрували, що можуть бути успішними у використанні західної зброї: під час деокупації територій Київської, Чернігівської, Сумської, Херсонської, Харківської областей, острова Зміїний.
– Тепер стоїть завдання йти далі. Росіяни дуже добре вчаться, тому вони вже сіли в оборону. Вони вже сидять в обороні, – зазначив міністр.
Він уточнив, що путінські солдати риють окопи та будують фортифікаційні укріплення, готуючись до контрнаступу ЗСУ. Це, зокрема, відбувається й на території тимчасово окупованого Криму.
– Це означає, що росіяни вже готуються до захисту. Росіяни вірять, що українці підуть у контрнаступ, і це добрий знак… Ми вже створюємо майбутнє, вони вже програли. Раз вони вже перейшли в захист, то вони вже програли цю війну, – наголосив Резніков.
Джерело: Ukraine Media Center Odesa
У Мелітополі Запорізької області пролунав гучний вибух.
Про це повідомив міський голова Іван Федоров.
Так звана “часткова мобілізація” російської влади в окупованому Криму почала набирати обертів, що викликає занепокоєння серед населення півострова.
Про це повідомляє Центр національного спротиву.
– Попри обіцянки, які отримав колаборант Аксьонов від уряду РФ, що в Криму не буде масової мобілізації, кількість повісток на вулицях криських міст зростає. Разом з тим серед колаборантів та росіян, які переселилися до Криму, зростають панічні настрої, – йдеться у повідомленні.