Обстріл центру Харкова та робота ППО під Одесою: що відбувається на 188-му добу війни (онлайн)

30 серпня російські війська обстріляли центр Харкова та три райони Дніпропетровської області.
У Харкові є інформація про щонайменше вісім артилерійських прильотів.
Пошкоджено низку будинків, автомобілів, дитячий садок і парк відпочинку в Шевченківському районі міста.
За уточненими даними обласної прокуратури, через ворожу атаку чотири людини загинули та 11 дістали поранення.
У селі Кам’янське Червоногригорівської громади Дніпропетровської області росіяни, обстрілюючи житловий масив, поранили 50-річну жінку.
У Нікополі пошкоджено автовокзал, магазини, дитячу бібліотеку, а також дві лінії електропередач.
Масштаби руйнувань після ракетних ударів у Криворізькому та Дніпровському районах обласна влада ще з’ясовує.
В Одеському районі 30 серпня спрацювали сили протиповітряної оборони.
За даними Оперативного командування Південь, підрозділ ППО приземлив ворожий безпілотник, який проник на територію району з моря.
Найголовніші події про війну в Україні на 189 день вторгнення РФ читайте онлайн на Фактах ICTV за 31 серпня.
Спроби зловмисників нажитися на потребах оборони України будуть суворо каратися.
Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков у відповідь на затримання шахраїв, яких підозрюють у привласненні коштів, призначених на закупівлю бронежилетів для ЗСУ.
За словами Резнікова, навесні компанію, якою володіли зловмисники, міністерство уповноважило на підготовчі перемовини в Туреччині.
У результаті було укладено контракт на постачання засобів бронезахисту з однією турецькою компанією на суму понад €16,6 млн, яка гарантувала поставки бронежилетів у стислий термін.
– В той період Міноборони з метою диверсифікації уклало широкий спектр подібних контрактів з виробниками та постачальниками у різних країнах. Завдяки цьому було організоване системне ритмічне постачання, яке ворог не зміг перервати своїми ракетними обстрілами. Вдалося не тільки закрити потреби у бронежилетах і шоломах для армії, чисельність якої зросла у кілька разів, але й сформувати резерви, – зазначив міністр.
Ще у квітні згадана компанія, яка уклала аналогічні контракти і на забезпечення Національної гвардії України, порушила терміни і не виконала свої зобов’язання.
Міноборони негайно вжило передбачених законом та контрактами заходів з метою повернення коштів.
– Згідно з процедурою контракту ми звернулися до Арбітражу Торгово-промислової палати і отримали рішення на користь оборонного відомства. Ми звернулися до суду у Туреччині. Було заарештовано банківські рахунки та активи компанії, що не виконала свої зобов’язання, – розповів Резніков.
Тоді Міністерство зв’язалося з турецькими колегами, залучивши до процесу посольства України в Анкарі й Туреччини в Києві. А представники МО двічі їздили до Туреччини, аби вжити відповідних юридичних заходів.
Олексій Резніков наголосив – якщо провину зловмисників доведуть, вони отримають тривалі терміни ув’язнення. І так буде з кожним, хто намагається скористатися вразливістю України і нажитися на цьому.
Ввечері 30 серпня у Харківській області пролунали вибухи.
Про це повідомили місцеві жителі, офіційного підтвердження наразі немає. На території області була оголошена повітряна тривога, яка розпочалась о 22:15.
Згодом жителі міста повідомили про повторні вибухи.
Уся відома інформація про вибухи на Харківщині ввечері 30 серпня – у матеріалі на Фактах ICTV.
Міністри оборони країн Європейського Союзу дали “зелене світло” запуску нової навчальної місії для Збройних сил України.
Про це повідомив голова зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель за результатами неофіційної зустрічі міністрів.
– Є уже багато навчальних ініціатив, але потреби України величезні. Можу сказати, що усі країни-члени з цим погоджуються і підтримують початок роботи, необхідної для визначення параметрів місії військової допомоги ЄС для України, – сказав Боррель.
Він наголосив, що під час зустрічі йшлося не про ухвалення рішення, а про домовленість щодо підготовчої роботи.
Вона передбачає проведення консультацій з Україною, а також визначення юридичних та операційних параметрів навчальної програми.
– Зрозуміло, що нам потрібно бути швидкими та амбітними, продемонструвати додану цінність, гнучкість, виходячи з потреб українських Збройних сил. І тому сьогодні міністр оборони України роз’яснив нам перелік тренувальних заходів на різних рівнях, на різних часових горизонтах (короткострокових, середньострокових, довгострокових), які їм потрібні, – сказав Боррель.
У разі, якщо Росія не припинить військові дії після відступу на кордони України 1991 року, ЗСУ можуть бути змушені переносити бої на територію РФ для створення буферної зони.
Про це військовий експерт Олег Жданов розповів українським журналістам, хоч і зазначив, що наразі зарано про це говорити.
Його запитали, що з урахуванням того, що в прикордонних областях Россі відбуваються вибухи на військових складах та об’єктах, чи є можливість перенесення повноцінної війни на територію РФ?
– Імовірність перенесення війни з території України до Росії існує. Але зараз про це говорити зарано. До розмови потрібно буде повернутися, коли ЗСУ наблизиться до відновлення територіальної цілісності України у межах 1991 року. Тоді перед Україною жорстко постає питання – заходити нам до Росії чи не заходити, – сказав Жданов.
За його словами, в цей момент для України стане складний вибір, оскільки якщо збройні сили РФ розгромити не вдасться, а президент РФ Володимир Путін і його команда втримаються при владі, українським захисникам, можливо, доведеться піти на крайні заходи.
– ЗСУ доведеться створювати буферну зону на території Росії. Українська держава змушена буде піти на такий крок, щоб забезпечити безпеку своїх територій, – пояснив військовий експерт, описавши варіант подій під час продовження бойових дій.
Секретар РНБО Олексій Данілов назвав п’ять основних відмінностей між Україною і Росією, які є вирішальними у війні за незалежність.
Так, відмінності між Україною та країною-агресором полягають у наступному:
- Консолідація навколо українського національного спротиву зростає, а підтримка війни серед росіян падає.
- Сили оборони України інтенсивно беруть на озброєння сучасну західну техніку, а армія Росії знімає зі зберігання стару радянську.
- Мобілізаційний потенціал України постійно посилюється, а Росії – вичерпується. Загальна мобілізація для Кремля – шлях до внутрішньої дестабілізації.
- Українська армія невпинно нарощує якість, а Росія поступово втрачає перевагу в кількості.
- Українці виборюють життя і майбутнє, росіяни воюють за унітаз б/в і порцію Бояришника.
Уряд розширив список осіб, які зможуть отримати компенсацію за розміщення тимчасово переміщених українців.
Зокрема, у рамках програми Прихисток знімаються вікові обмеження: відтепер дати притулок для ВПО може будь-який громадянин.
Контрнаступ ЗСУ на Херсонщині слід розглядати як “ключовий психологічний момент” у війні Росії проти України. Про це заявив колишній очільник британської розвідки МІ-6 Алекс Янгер.
– Сили досягли певного балансу, що є надзвичайною несподіванкою і відверто бажаною ситуацією для нас. Довгострокова тенденція – це поступове послаблення російського військового потенціалу та поступове посилення українського потенціалу з допомогою Заходу, – сказав він.
Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт Про медіа. Цей документ є одним із критеріїв, необхідних для старту переговорів про вступ нашої держави до Євросоюзу.
Україна сприятиме місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) в їхньому візиті до Запорізької АЕС. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час зустрічі з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі у Києві.
– Ми хочемо, щоб місія МАГАТЕ на чолі з директором Гроссі знайшла можливість завдяки нашим спецслужбам, коридорам безпеки потрапити на станцію і зробити максимум, щоб уникнути загроз світового масштабу, – сказав Володимир Зеленський.