Олександр Якуба
Автор: Олександр Якуба

Приборкати “драконів”: mission Impossible

Перевірка чемпіонських сил

Футбол – це життя в 90+ хвилин, в якій може все змінитися раптово… От і шанувальники донецького “Шахтаря” це футбольне судження відчули на собі, коли наживо, чи по телевізору переглядали матч “Порту” – “Шахтар”.

Саме в  португальському місті стартував для України великий футбольний турнір Ліга чемпіонів. Чинний чемпіон нашої з Вами країни завітав до другого за розмірами міста Португалії, яке славиться неймовірними футбольними традиціями та має славну історію. У значного скромнішому від Лісабона Порту є своя велика команда, яка не дає можливості диктувати умови столичним грандам. І саме “Порту” разом з лісабонськими  “Бенфікою” та “Спортінгом” формують “Велику трійцю” португальського футболу.

“Синьо-білі” двічі перемагали у Лізі чемпіонів і по одному разу в Кубку УЄФА та Лізі Європи. І саме в статусі чинного чемпіона другого за престижністю турніру Старого Світу “Порту” вийшов на матч із донецьким “Шахтарем”.

Матч проти “Шахтаря” мав стати для португальського клубу 300-м у турнірах під егідою УЄФА. У донеччан були ж  свої мотиви, щоб зіпсувати такий футбольний ювілей. Навіть на передматчевій прес-конференції у головного тренера української команди Мірчи Луческу запитали, чи не готова ще команда перемагати в Лізі чемпіонів?! Румунський фахівець у відповіді був скромним, зазначивши, що зараз мова йде лише про одну гру і не більше. Від останньої Луческу очікував позитивного результату, ба навіть, перемоги.

11 на 11 плюс арбітр, або не режисерська версія

Перед матчем у суперника “Шахтаря” мали місце кадрові втрати. У поєдинку за Суперкубок Європи червоні картки отримали два важливі гравці “Порту”: центрбек Роландо та хавбек Гуарін. Здавалося, вже мало бути донеччанам легше змагатися з титулованим клубом. Однак в матчі і без того були внесені нові корективи. Обидві команди люблять володіти м’ячем та диктувати свої умови суперникам, тож головним запитанням було – хто виграє центр поля. Як виявилось, переможцями в цій стратегічній битві стали господарі. Хоча на перших хвилинах “гірники” виглядали нічим не гірше за суперника. Далі у матчі можна було б відзначити, принаймні на сім епізодів, які зіграли ключові ролі в сценарії матчу. Хай і суб’єктивно. Епізод № 1: На 10-тій хвилині у ворота донеччан був призначений пенальті за фол Ярослава Ракицього на Халку. Утім, за мить українські фани видихнули з полегшенням, бо Халк влучив у штангу. Не минуло і трьох хвилин, як Луіс Адано став героєм Епізоду №2. Бразилець недарма чатував біля голкіпера Елтона, і щойно той випустив м’яча з рук після удару Вілліана, нападник “Шахтаря” відкрив рахунок. Однак довго українська команда в рахунку не передувала. Оскільки гол імені Халка, який забив красень-штрафний, удостоївся Епізоду під номером 3. Сценарій матчу, здавалося, складався не надто погано для гостей, але не без режисерського задуму, майже під завершення тайму, мав місце Епізод № 4: Ракицький за грубий фол проти Жоау Мутінью побачив перед собою “червоне світло” – вилучення.  Під знаком неприємностей і почали донеччани другий тайм. Клебер забив – 2:1 – Епізод № 5. Далі мали місце епізоди 6 та 7. Спочатку в контратаці Луіс Адріано не зумів обробити як слід м’яча, щоб вийти один-на-один з воротарем. А згодом арбітр вилучив Дмитра Чигринського, і шанси “гірників” на порятунок стали зовсім примарними.

Виконана обіцянка

Фінальний свисток рефері зафіксував рахунок 2:1 на користь “Порту” і тим самим наставник “драконів” (а саме так називають “біло-синю” команду) Віктор Перейра виконав обіцянку, яку він дав перед матчем: “Порту” ніколи в своїй історії не програвало стартовий Ліги чемпіонів і не програє цього разу!”. “Шахтарю” ж і без того опускати голову не варто. Команда Мірчи Луческу довела, що інтрига в матчі може зберігатися і тоді, коли команди грають 10 на 11, чи навіть 9 на 11. З іншого боку, можна програти на старті і не програти на самому фініші турніру. Це мета будь-якої сильної команди. А, головне, у майбутніх матчах, продовжувати грати у футбол, як в театрі, а арбітри, щоб були в тіні сцени і лише спостерігали за її величністю Грою.