PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Максим Багрєєв
Автор: Максим Багрєєв

Як розпізнати фальсифіковані ліки

В Україні, за різними оцінками, від 10% до 15% ліків (а також до 40% медичних засобів) мають неналежну якість. Окрім підпільних виробництв, велика кількість фальсифікату йде з окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Раніше на Донбасі діяли близько 20 виробників деякі з них працюють досі, наприклад ТОВ Стіролбіофарм або ж ТОВ АУП Сарента-Медіпласт. Але у цих виробників немає доступу до АФІ (активних фармацевтичних інгредієнтів, діючих речовин лікарських засобів), що просто унеможливлює виробництво якісної продукції.

“Міністерство охорони здоров’я “ДНР” зареєструвало 10 видів препаратів. Але для цього “міністерства” закриті зовнішні ринки збуту (навіть Росія). Залишається тільки самі ОРДЛО, де більшість аптечного бізнесу належить бойовикам.

Читайте: Ціни на популярні ліки з Нацпереліку будуть нижчими, ніж у Польщі

В Україну ця продукція потрапляє шляхом контрабанди та розповсюджується усіма доступними каналами. А користується вона попитом через низьку вартість.

Як захистити себе від фальсифікату?

 • Низька ціна, якщо порівняти з іншими аналогічними препаратами – перший сигнал замислитись, чи не є це підробкою.
 • Купувати ліки варто тільки в ліцензованих аптеках, де має бути куточок споживача з копією ліцензії. Ніколи не замовляйте ліки через інтернет з доставкою на пошту. Можна замовляти лише на спеціальних веб-сайтах на власне ім’я, а забирати продукцію варто в аптеці особисто.

Ліки

 • Не купуйте препарати, які не можна придбати в аптеці, а доступні лише на сайтах, у знайомих, у каталогах. Не довіряйте гучним заявам про унікальність препарату, відсутность побічних дій.
 • Завжди беріть чек та вимагайте його, якщо продавець не дає сам. Назва компанії на чеку має співпадати з ліцензією.

Читайте: Оригінальність ліків українці зможуть перевіряти за допомогою смартфона

 • Транспортування та зберігання ліків — ліцензований вид діяльності. Ліки перевозять і зберігають у спеціальних умовах. Якщо продавець пропонує відправити препарат поштою — це практично гарантія, що вам продають підробку.
 • Якщо препарат дорожче 200-300 грн, то вимагайте продемонструвати копію сертифіката якості виробника.

Сертифікат якості має супроводжувати препарат від виробництва чи імпортера до аптеки, де здійснюється реалізація. Він може бути англійською чи іншою мовою, при цьому обов’язково супроводжується перекладом.

 • Не купуйте препарат, якщо упаковки немає або вона пошкоджена. Аптека не має права реалізовувати такий товар, оскільки це порушення умов зберігання або серія розбавлена фальсифікатом.
 • Ліцензовані ліки на упаковці мають шрифт Брайля. Винятком можуть бути ін’єкційні препарати.

 • Змінені звичні характеристики препарату – зовнішній вигляд, колір, смак, запах – може бути ознакою фальсифікату. Виробники досить рідко змінюють ці ознаки у препараті.
 • Препарат завжди супроводжується інструкцією. Вона має бути українською мовою, а під час реєстрації багаторазово перевірятися та редагуватися. Інструкція з граматичними помилками або її відсутність українською мовою з великою вірогідністю вказує на фальсифікат.

Автор: Максим Багрєєв, український підприємець, економіст та журналіст, засновник та керуючий партнер групи компаній Кратія.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка