PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Людмила Ващук
Автор: Людмила Ващук

Собор Паризької Богоматері у вогні: чому це трагедія для всього світу

Пожежа, що сталася 15 квітня в Нотр-Дам де Парі, є трагедією не лише для Франції та Європи, а й для всього світу. Чому так? Причин є декілька.

Вчора ми бачили перегляди, на яких парижани молилися, стоячи на колінах, та плакали. Адже собор, окрім того, що це пам’ятка середньовічної архітектури, для багатьох є духовною святинею.

У наші дні Нотр-Дам де Парі відвідувало дуже багато туристів, проте, у той же час, там було відділені місця для прихожан, які могли прийти в собор помолитися. Тому заподіяна шкода від пожежі є втратою для усього християнського світу.

Щоправда, сьогодні радує офіційна інформація про те, що під час пожежі не постраждали цінні експонати та предмети культу. Зокрема, зберегли й Терновий вінок, що був привезений до Парижа Людовіком ІХ Святим ще в ХІІІ столітті.

Окрім духовної цінності Нотр-Дам де Парі має й значну історичну цінність. Цей собор, як нерідко бувало у середні віки, будувався у столиці Капетингів впродовж декількох століть – з ХІІ до XIV століття.

Цікаво й те, що в середні віки собор виконував, насамперед, релігійну функцію. Проте під час великих релігійних свят він міг бути й місцем комунікації парижан та королівської влади.

У щоденниках містян XVI століття є окремі згадки про проведення в Нотр-Дам де Парі ритуалу зцілення королем золотушних або кривошиїх. Тобто, як у середні віки, так і в наш час Нотр-Дам – це, дійсно, не просто храм, і не лише архітектурна пам’ятка. Це – серце столиці, до якого можна доторкнутись.

Також цей символ Франції, без сумніву, належить до світової культурної спадщини. Усі, хто мав можливість відвідати собор, могли відмітити неймовірну красу його готичних вітражів.

Нотр-Дам є унікальний тим, що на фасадах над входами в собор містяться найбільші у Франції готичні троянди. Дуже радує, що під час пожежі не постраждали зображення на тимпанах порталів під галереєю королів.

Складно сказати, як сприймають французи Нотр-Дам де Парі та що він для них означає. Проте, без сумніву, він є частиною історії міста та Франції в цілому.

Собор переживав усі кризові ситуації та катаклізми у різні періоди. У роки Великої Французької революції Нотр-дам де Парі, як і базиліка Сен-Дені, зазнав руйнувань. Були понівечені статуї та барельєфи собору.

Читайте: Пожежа в Соборі Паризької Богоматері (ОНЛАЙН) Пожежа в Нотр-Дамі: Charlie Hebdo опублікував карикатуру з Макроном і Собором Історії більше немає: реакція політиків і світу на пожежу в Нотр-Дамі

На щастя, відбиті фрагменти сьогодні можна побачити у Національному музеї середньовіччя (Музей Клюні).

Ще в січні там експонували тимчасову виставку Народження готичної скульптури, на якій були представлені й фрагменти барельєфів з Нотр-Даму. Пережив собор разом із Парижем та його жителями Першу та Другу світові війни.

І саме ці факти, окрім офіційної заяви президента Франції, вселяють віру, що цей собор вчергове буде відбудованим.

Автор: Людмила Ващук, кандидат історичних наук, голова ГО Симболон. Центр середньовічних та ранньомодерних студій, дослідниця ранньомодерної Франції. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка