PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ярослав Гришин
Автор: Ярослав Гришин

Як залучити інвестиції в Україну

Іноземні інвестори чекають рішучих кроків від нового уряду. Позитивна тенденція вже помітна, але досі залишається невідповідність між задекларованим та реальністю.

Нещодавно президент Володимир Зеленський під час офіційного візиту до Польщі анонсував понад 70 законопроектів щодо захисту бізнесу. Очевидно, що подібні ініціативи є дуже важливими з точки зору інвестиційної привабливості України.

Цікавим буде порівняння із Польщею, адже наші країни схожі за структурою населення, при цьому ВВП там у п’ять разів вищий за український.

За даними компанії Ernst&Young, у 2018 році за рівнем інвестиційної привабливості серед європейських країн Польща посіла шосте місце, Україна до визначеної 20-ки взагалі не увійшла.

Україна більша за територією, у нас є чорноземи та інші природні ресурси, вигідне територіальне розташування, населення України більше, але наша економіка дуже відстає від польської. Очевидно, що проблема у підході до управління державою, що впливає і на інвестиційну привабливість України.

Читайте: МВФ вніс Україну до групи країн Європи, що розвиваються

Наразі інвестор зацікавлений приходити в Україну через високу маржинальність прибутку, але ризики досить високі. За останні роки майже неможливо було щось створити через корупційну складову на всіх рівнях (держкадастр, дозвіл на початок робіт, екологія, податкова, митниця, СБУ).

Інвестор міг стикатися з цими проблемами на кожному етапі, починаючи з перешкод з боку органів влади та рейдерства – практики, яка досить поширена в Україні як серед бізнес-партнерів, так і контрагентів.

Зараз ми спостерігаємо позитивну тенденцію, оскільки анонсовано понад 70 законопроектів щодо захисту бізнесу, запущено Антикорупційний суд, НБУ знизив облікову ставку, що добре вплине на інвестиційні рішення, агентство Fitch переглянуло рейтинг України і прогнозує позитивні зміни.

Читайте: Економіка України зросте на 3% у 2019 – МВФ покращив прогноз

Вкрай важливо реформувати кадрову службу та менеджмент державних підприємств. Кількість працівників має бути зменшена, а зарплати підвищені. Спеціалісти мають обов’язково навчатися проектному менеджменту і працювати проектно, а не процесно, як це відбувається зараз.

Ще один важливий пункт – діджиталізація послуг, над якою працює новий уряд, адже це забезпечує мінімізацію людського фактору під час вирішення важливих питань, надання довідок та дозволів. Відсутність посередника у вигляді чиновника, який може вимагати хабар, одразу мінімізує корупційну складову.

Є велика необхідність у державно-приватному партнерстві. Нам потрібна дієва інституція, яка комплексно працюватиме з інвестором та забезпечить зелений коридор з усіх питань, без бюрократії та перешкод.

Читайте: Зеленський підписав закон, який зобов’язує банки показувати реальні ставки за кредитами Захист бізнесу в Україні – Кабмін створив спеціальну комісію ЄС зацікавлений у зміцненні України - Могеріні

В Україні ще у 2016 році було створено Національну інвестиційну раду – орган, мета якого розвивати інвестиційний потенціал України, сприяти захисту прав інвесторів, займатися законодавчим забезпеченням інвестиційної діяльності. Проте одна справа – задекларувати ці завдання, а зовсім інша – реалізовувати.

Працювати з інвестором необхідно системно. Національна інвестиційна рада, яку очолює президент, має діяти активно, отримувати постійний зворотній зв’язок щодо порушень та випадків корупції. Інвестор має розуміти, що є певна державна інституція, до якої можна звернутися з будь-яких питань та щодо органів, які зловживають владою та заважають будувати чесний бізнес.

Читайте: Зеленський про інвесторів: Ми перезавантажимо суд. Суд буде дійсно захищати їхні інтереси

Тільки за таких умов, коли міжнародний інвестор розумітиме, що його права в Україні захищені, що є можливість прямого зв’язку з владою, яка гарантує дотримання законів всіма державними установами, стане можливим залучення значних коштів в Україну та розвиток економіки.

Подібні принципи вже задекларовані новим урядом, а інвестор миттєво відреагує, якщо побачить реальні рішучі кроки у цьому напрямі.

Автор: Ярослав Гришин, адвокат, партнер юридичної фірми Ярослав Гришин та партнери. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка