PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Юрій Бутусов
Автор: Юрій Бутусов

NEYMA: чому російські спецслужби могли очікувати на затримання танкера

Перша антиросійська операція Зеленського – президент санкціонував затримання російського судна NEYMA

Танкер NEYMA брав участь у блокуванні українських катерів Нікополь, Бердянськ та буксира Яни Капу 25 листопада 2018 року у Керченській протоці.

Саме NEYMA виконав наказ перекрити протоку для проходу.

Він належить компанії Волго-Донське суднове агентство, але фактично розпоряджається судном компанія ЮВАС ТРАНС з окупованої Керчі, яка належить зраднику, що швидко змінив паспорта, Ярославу Народицькому. А директором компанії є Роман Теплухін – депутат окупаційної Керченської міської ради.

Читайте: Затримання російського танкера в Ізмаїлі: все, що треба знати

З січня 2018 року танкер перебував у розпорядженні ЮВАС ТРАНС, і два його буксири вивели 25 листопада 2018 року танкер на фарватер протоки.

З ініціативи Військової прокуратури, згідно з рішенням РНБО та указом президента України від 19 березня 2019 року, проти ЮВАС ТРАНС введені санкції терміном на три роки, які передбачають арешт всього майна підприємства.

В ніч з 24 на 25 липня в Ізмаїл під прапором РФ зайшов танкер NIKA SPIRIT. Але насправді це і є NEYMA, з новою назвою, але ідентифікаційний код судна той самий – ІМО-8895528, згідно даними міжнародної системи EQUASIS. Зрозуміло, судно буде арештовано.

Десять членів екіпажу вже допитані, здійснено перевірку їхньої причетності до злочину. Виявилося, напередодні виходу з Керчі в Ізмаїл Народицький змінив екіпаж, всі ці моряки – нові люди і поки даних про їхню причетність до нападу на українських моряків в Керченській протоці немає.

Перехід з Керчі в Ізмаїл судно здійснювало довго – впродовж трьох діб, тривалий час танкер знаходився поблизу територіальних вод України. Цілком ймовірно, що російські спецслужби очікували силове захоплення судна поза територіальними водами, перевіряли, яка буде реакція.

Але сигналів тривоги не було. NEYMA зайшов в Ізмаїл під двома прапорами – українським на носі та російським на кормі. Тобто про те, що неприємності можливі, власники судна знали і намагалися зовні дезорієнтувати спостерігачів.

Більш того, 24 липня російська влада затримала у порту Єйська українське судно Лізорі та 14 моряків за звинуваченням у незадовільному технічному стані та затримці виплати зарплати. Ймовірно, росіяни так показали, що готові затримувати під будь-яким приводом будь-які українські судна, якщо NEYMA під час заходу в Ізмаїл буде затриманий.

І ось NEYMA зайшов на ремонт на судноремонтний завод, що належить Анатолію Урбанському – голові Одеської облради, який у неділю у цьому районі виграв вибори до Верховної Ради у 143 виборчому окрузі.

Очевидно, це був просто привід. Народицький міг відремонтувати танкер і на своєму заводі у Керчі. Танкер прийшов без вантажу. Більш вірогідною є версія, що таким чином росіяни та ЮВАС ТРАНС перевіряли, чи можна після зміни влади налагодити канал постачання контрабанди з Криму в Україну та реакцію українських спецслужб.

Але поки танкер йшов в Ізмаїл, військова прокуратура, департамент контррозвідки СБУ та управління СБУ в Одеській області отримали оперативну інформацію та підготували затримання NEYMA.

Читайте: Реакція РФ на затримання танкера NEYMA

Про операцію мали інформацію мінімум 20 осіб – і ніхто не злив. Це гідно, як на наш час.

Про значимість затримання NEYMA говорить миттєва реакція російських ЗМІ – через 20 хвилин після повідомлення про затримання СБУ російське агентство РИА вже опублікувало коментар російського сенатора Володимира Джабарова, який заявив: Якщо Київ хоче трохи поліпшити наші відносини, вони повинні негайно відпустити танкер.

За порушення законів України в 2018 році були затримані російські судна Механік Погодін та Норд, які до сьогодні перебувають під арештом. Тепер серед них і NEYMA.

Рішення про затримання було схвалено президентом Володимиром Зеленським напередодні, 24 липня. Воно ухвалювалося непросто, оскільки було очевидно, що арешт призведе до дій у відповідь від РФ.

Для президента – це перша операція на посаді на захист інтересів України, яка викличе злість та роздратування Кремля.

Читайте: Neyma: що відомо про затриманий в Ізмаїлі танкері РФ

Затримання Нейми – логічна відповідь на невиконання Російською Федерацією рішення Міжнародного морського трибуналу, який звинуватив РФ у незаконному затриманні українських моряків та катерів 25 листопада 2018 року і вимагав їхнього негайного звільнення.

Автор: Юрій Бутусов, журналіст.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка